Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 78. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2019 r.pdf/133

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

265

Oświadczenia poselskie Poseł Waldemar Andzel (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dziś, 14 marca 2019 r., obchodzimy 225. rocznicę urodzin polskiego generała, stratega, pisarza, twórcy pierwszych oddziałów wojsk rakietowych w Wojsku Polskim oraz uczestnika powstania listopadowego i Wiosny Ludów – Józefa Bema. Urodził się w 1794 r. w Busku pod Tarnowem. Już w wieku 15 lat został umieszczony przez rodziców w Korpusie Kadetów artylerii i inżynierii. Rok później jako podporucznik elew uczęszczał do elitarnej warszawskiej Szkoły Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii, gdzie zdobył podstawy wiedzy przydatnej w praktyce inżynierskiej. Po skończeniu szkoły uzyskał z nominacji Józefa Poniatowskiego stopień porucznika II klasy artylerii konnej, a w wieku 18 lat został awansowany na porucznika artylerii I klasy. Brał udział w kampanii francusko-rosyjskiej. W 1813 r. wraz z całą armią francusko-polską brał udział w odwrocie z Dyneburga. Został wtedy odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej za zasługi w obronie Gdańska przed połączoną armią rosyjsko-pruską. W 1815 r. został wciągnięty na listę oficerów I baterii lekkokonnej w randze kapitana i służył w wojsku Królestwa Polskiego. W latach 1819–1822 wykładał również artylerię oraz nauki fortyfikacyjne w Zimowej Szkole Artylerii. W związku z wybuchem powstania listopadowego 10 marca 1831 r. przybył do Warszawy. 10 kwietnia Bem wziął udział zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Domanicami. W trakcie działań wojennych dał się poznać jako odważny dowódca, umiejący wykorzystać artylerię konną na polu walki. Wyróżniał się również opanowaniem i odwagą. W obronie Warszawy 21 czerwca został mianowany dowódcą artylerii armii czynnej, po czym odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania udał się na emigrację do Niemiec, a potem do Francji, dołączając do grona Wielkiej Emigracji. Tam angażował się w emigracyjną działalność społeczno-kulturalną.

Bem oddał wielkie zasługi w okresie Wiosny Ludów, zwłaszcza w trzecim i ostatnim zrywie stolicy monarchii naddunajskiej. W 1848 r. brał również udział w powstaniu węgierskim, gdzie prowadził działania wojenne. Został bohaterem narodowym Węgrów, którzy z wdzięczności nadali mu specjalne i niecodzienne odznaczenie, dekorując go Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Stefana z gwiazdą orderową z diamentem wyjętym z korony pierwszego króla Węgier – Stefana I Świętego. W 1849 r. został również odznaczony Orderem Zasługi Wojskowej I i II klasy. Bem był ponadto poliglotą. Publikował po polsku, niemiecku i francusku na tematy związane z historią Polski. Napisał kilka publikacji na bieżące tematy polityczne, a także związane z historią Polski oraz Francji. Po śmierci Józef Bem został upamiętniony nie tylko w Polsce, ale i na Węgrzech oraz w Rumunii. Dziękuję za uwagę. Poseł Jarosław Gonciarz (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) Oświadczenie w sprawie V edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Finansoaktywni” Ministerstwo Finansów uruchomiło już V edycję programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Nadrzędnym celem tegorocznej edycji pt. „Rozumiemy podatki” jest uświadomienie młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki. W bieżącym roku program dedykowany jest uczniom i nauczycielom szkół podstawowych z klas VI–VIII. Tegoroczne zadanie konkursowe polega na stworzeniu filmu „Tropem podatków w mojej okolicy”. Zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w materiale można wykorzystać dowolną formę (reportaż, talk-show, sonda uliczna itp.). Zadaniem uczniów jest z kolei pokazanie, jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich otoczeniu i codziennym życiu oraz co dodatkowego zyskaliby, gdyby wszyscy płacili podatki. Jako parlamentarzysta zdecydowanie chciałbym zachęcić młodzież oraz nauczycieli do wzięcia udziału w tegorocznej edycji programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Edukacja ekonomiczna w naszym społeczeństwie powinna mieć miejsce już od najmłodszych lat. W ostatnich latach można zauważyć również spore zapotrzebowanie na poszerzanie przedmiotowej wiedzy wśród dorosłych, ale także najmłodszych. Tylko w ciągu 4 ostatnich lat materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu trafiły do prawie 3 tys. szkół. Poseł Piotr Pyzik (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) Oświadczenie z okazji 274. rocznicy chrztu św. Kazimierza Pułaskiego Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron jest

Spis treści

może zatrzymać finansowanie i powierzyć działania innym podmiotom. Klub Kukiz’15 poprze tylko takie rozwiązania, które zagwarantują konkretne efekty, pełen nadzór nad publicznymi pieniędzmi, ograniczą bezkarność nieprawidłowo wydających dotacje organizacji i przyczynią się do rozwoju polskiej hodowli przy zaangażowaniu polskiej nauki. Niestety omawiany dziś projekt nie realizuje żadnego z tych celów, a jego wątpliwą zaletą jest zapewnienie konkretnego bytu organizacjom, które na umierającej polskiej hodowli zarabiają miliony, oraz próba usankcjonowania prawnego obowiązku płacenia na hodowlę tak jak dotychczas, bez względu na efekty. W związku z brakiem realizacji ww. oczywistych postulatów w procedowanej ustawie zgłaszam wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.