Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/69

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

67
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Pani poseł Anna Paluch, Prawo i Sprawiedliwość.
Nie ma pani poseł.
Pan poseł Bogdan Rzońca z tej samej formacji.


Poseł Bogdan Rzońca:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam dwa pytania. Po pierwsze, mam prośbę do pani minister, żeby udzielić odpowiedzi pisemnej na pytanie, które zadał pan poseł Michał Wojtkiewicz. Bardzo proszę o odpowiedź pisemną.
Po drugie, jakoś nie mogę się doszukać we wszystkich wystąpieniach pana ministra Sikorskiego i jego zastępców przy różnych okazjach, żeby cokolwiek dobrego powiedzieli o Karpatach. Jest takie miejsce w Europie, Karpaty, prawie poemat natury, kilka krajów, piękne terytorium, wszyscy w Karpatach chcą współpracować. Ani podczas naszej prezydencji, ani w żadnym innym wypadku nie słyszymy o jakiejkolwiek strategii dla Karpat. Stąd moje pytanie, na które też proszę odpowiedzieć pisemnie: Kiedy, przy jakich okazjach polski MSZ, ustami pana ministra, pani minister, kogokolwiek, gdziekolwiek mówił o Europie Karpat, o sieci współpracy karpackiej, o współpracy krajów karpackich, o współpracy samorządów karpackich, o programie dla Karpat. Udało się zrobić strategię dunajską, udało się zrobić program dla Alp, a o Karpatach ze strony MSZ ani słowa. Bardzo proszę o pisemną odpowiedź. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję bardzo.
Pan poseł Piotr Polak, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Piotr Polak:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie rozumiem zupełnie, panie ministrze, dlaczego dosłownie tylko pół zdania, bo tak rzeczywiście to sprawozdanie wygląda, poświęcił pan jakże ważnemu wydarzeniu, jak wybór papieża na Stolicę Apostolską, i współpracy ze Stolicą Apostolską. Skądinąd wcześniej dość obszernie komentował pan to w różnych mediach, a w sposób ostentacyjny i złośliwy odnosił się w tym wymiarze do katolickich mediów w Polsce, szczególnie do Telewizji Trwam i Radia Maryja.
Pytam o to w kontekście informacji, jaką znalazłem, że ponoć jest już znana osoba nowego ambasadora w Watykanie, że tę osobę znają już pan minister, pan premier i pan prezydent. Chciałbym się zapytać, jakimi kryteriami kierował się pan minister przy doborze tej osoby na jakże ważną funkcję ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Czy był to dobór merytoryczny, czy też, podobnie jak w przypadku doboru ambasadora w Hiszpanii, wyłącznie uznaniowy? (Dzwonek) Pytanie w związku ze zbrodnią wołyńską. Cytuję: pojednanie musi się dokonywać w duchu szacunku dla historycznej prawdy. O czym pan minister myślał, mówiąc o historycznej prawdzie? Jakie są plany ministerstwa w dochodzeniu do tej prawdy? Dziękuję. (Oklaski)


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Dziękuję.
Pan poseł Marek Matuszewski, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Marek Matuszewski:

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Pan minister Sikorski w swoim wystąpieniu puszył się jak paw, chwalił i chwalił, a przecież nie ma się czym chwalić. Powinien się pan minister czerwienić, że nic dobrego dla Polski i Polaków nie zrobił, same porażki.


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

A pytanie jakie będzie?
(Poseł Jadwiga Wiśniewska: To jest jego sprawa, kiedy zada pytanie.)


Poseł Marek Matuszewski:

Panie marszałku, rozumiem, że pan jest już jedną nogą w koalicji z panem ministrem Sikorskim, więc zadam pytanie, żeby potwierdzić to, panie marszałku, że jednak...


Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

Wyłączyłem panu mikrofon.
Proszę zatrzymać czas.
Poprosiłem pana zgodnie z regulaminem o to, żeby pan zechciał przejść do zadawania pytań, a pan zaczął mi prawić impertynencje. Chciałbym, żeby to się nie powtórzyło. Włączam panu czas. Proszę, żeby zechciał go pan wykorzystać regulaminowo.


Poseł Marek Matuszewski:

Panie marszałku, też bym pana zachęcał, żeby pan przeczytał regulamin, bo nie muszę cały...