Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/57

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

55
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Killion Munyama

Pragnę tutaj zaznaczyć, że Polska od lat wspiera po prostu swoją pomocą państwa afrykańskie. Wspiera, by to oczywiście metaforycznie określić, zarówno na płaszczyźnie ducha, jak i ciała, zapewniając właśnie z jednej strony pomoc humanitarną, a z drugiej zaś merytoryczne i finansowe wsparcie dla przemian demokratycznych w poszczególnych państwach regionu.
Obecne ramy przekazywanej pomocy reguluje obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. ustawa o współpracy rozwojowej. Precyzuje ona oczywiście najważniejsze pojęcia związane ze współpracą rozwojową oraz wprowadza najważniejsze zasady jej koordynacji. Dyskutowany plan współpracy rozwojowej na 2013 r. jest elementem wykonawczym ustawy i wchodzi właśnie w skład wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2012–2015. Tutaj głównym narzędziem, za pomocą którego udzielana jest pomoc rozwojowa w Afryce Subsaharyjskiej, są dofinansowania udzielane w głównej mierze polskim organizacjom pozarządowym w ramach konkursu: Polska pomoc rozwojowa.
Zgodnie z założeniami „Planu współpracy rozwojowej w 2013 r.” działania będą realizowane w różnych obszarach i praktycznie można powiedzieć, że do głównych beneficjentów należą właśnie dzieci, szczególnie w wieku wczesnoszkolnym, którym praktycznie ułatwiany jest dostęp do szkół i poprawiane są warunki kształcenia, oraz kobiety.
Ale oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na to, że Polska powinna położyć duży nacisk na współpracę gospodarczą z krajami afrykańskimi. Jest to olbrzymi kontynent, z olbrzymimi możliwościami i myślę, że współpraca gospodarcza będzie po prostu stanowiła przyszłość zarówno Polski, jak i całego kontynentu afrykańskiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję panu posłowi.
Dziękuję za dyscyplinę.
(Poseł Antoni Macierewicz: Panie marszałku, w kwestii formalnej.)
Ale w kwestii formalnej to znaczy...
(Poseł Antoni Macierewicz: Niech pan marszałek...)
Nie, nie, ale proszę mi to wyjaśnić.
(Poseł Antoni Macierewicz: Ale proszę bardzo o przerwę dla klubu i zwołanie Konwentu Seniorów.)
(Głos z sali: Nie ma takiej reguły.)
Ale nie wiem, czy pan poseł zna regulamin.
(Poseł Antoni Macierewicz: Tak, i owszem.)
Ale regulamin przewiduje, iż wniosek formalny może dotyczyć tylko porządku dziennego.
(Poseł Antoni Macierewicz: Panie marszałku, wniosek o przerwę dla klubu i zwołanie Konwentu Seniorów w związku z porządkiem dziennym jest wnioskiem, który jest zgodny z regulaminem Sejmu, zapewniam pana. Nie chciałbym odwoływać się do tego, kto z nas dłużej miał szansę zapoznawać się z regulaminem Sejmu, ale zapewniam pana, panie marszałku, że tak właśnie jest. Proszę sprawdzić.) (Gwar na sali)
(Poseł Ryszard Zbrzyzny: Panie marszałku, niech pan poseł zabierze głos.)
Wniosek formalny może dotyczyć wyłącznie spraw będących przedmiotem porządku dziennego i przebiegu posiedzenia. (Gwar na sali)
(Poseł Antoni Macierewicz: To jest przerwa związana...)
Bardzo proszę.


Poseł Antoni Macierewicz:

Bardzo dziękuję, panie marszałku.
Proszę o przerwę dla klubu Prawa i Sprawiedliwości, zwołanie Konwentu Seniorów w związku ze skandalicznym zachowaniem podczas ostatniej debaty pana marszałka, który tolerował mowę nienawiści, wyzwiska, brutalność ze strony posłów Platformy Obywatelskiej: pana Lentza i pana Niesiołowskiego, skierowane przeciwko posłom Prawa i Sprawiedliwości. Ostatnio takie wyzwiska czytałem przed laty w „Trybunie Ludu”, wtedy gdy opozycja niepodległościowa była traktowana tak jak dzisiaj pan marszałek pozwolił traktować posłów Prawa i Sprawiedliwości niepodległej Rzeczypospolitej. To jest rzeczywiście polityka Platformy Obywatelskiej, dlatego prosiłbym, panie marszałku, żebyśmy mogli omówić tę sprawę na posiedzeniu Konwentu Seniorów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Wniosek dotyczący zwołania Konwentu Seniorów zostanie przekazany pani marszałek. Tylko pani marszałek podejmuje decyzje w tej sprawie.
Limit czasu na debatę został wyczerpany.
W tej chwili przejdziemy do pytań.
Ponieważ jest 67 pytań, pytam, czy ktoś z państwa posłów chciałby się jeszcze dopisać do listy.
Nie widzę zgłoszeń.
W tej sytuacji zamykam listę i zakreślam limit czasu na zadanie pytania na 1 minutę.
Pierwszy pytanie zada pan poseł Jacek Najder, Ruch Palikota.
Nieobecny.
Głos ma pan poseł Wincenty Elsner, Ruch Palikota.


Poseł Wincenty Elsner:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Wiem, że w czasach, o których tak dużo dziś pan