Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/112

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

110
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Oświadczenia poselskie

Poseł Maria Nowak:

Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Od dwóch lat na podstawie ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dzień 1 marca jest świętem państwowym ustanowionym w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia. Przypomnę, że pomysłodawcą ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z taką właśnie datą, 1 marca, był śp. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. To właśnie 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. To Żołnierze Wyklęci po wkroczeniu do Polski sowieckich i rodzimych komunistów mieli odwagę podjąć dalszą walkę o niepodległą Polskę, nie poddać się sowietyzacji kraju.
1 marca uczestniczyłam w uroczystościach zorganizowanych w Katowicach przez Instytut Pamięci Narodowej. W kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny odbyła się wojewódzka inauguracja obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zgromadzonych powitał dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Mówił między innymi o tym, że dzień Żołnierzy Wyklętych to hołd pamięci tych, dzięki którym w dużym stopniu idea wolności nie została zamknięta w kazamatach wraz z nadejściem totalitaryzmu sowieckiego, a przeciwnie, stała się źródłem inspiracji i dalszej walki.
Można śmiało mówić o ciągu pokoleniowym, bo wyklęci stali się inspiracją dla tych, którzy w latach 50., 60., a nawet w okresie rewolucji sierpniowej stali się pokłosiem idei niepodległościowej. Drugi czynnik to zwykła formuła wdzięczności. Tym żołnierzom zawdzięczamy nie coś, ale możliwość życia w wolnym kraju. Ta formuła pozwala przyjąć model myślenia, że to nie wielka polityka, mężowie stanu kreujący w Jałcie pewne układy decydują o losach narodu, ale to naród ma prawo do budowy suwerenności w oparciu o zasady wypływające z jego tradycji, historii, a przede wszystkim woli. To był akt sprzeciwu wobec układu jałtańskiego, a w praktyce – wobec wprowadzenia porządków sowieckich w Polsce po 1944 r.
W katowickim kościele mariackim odbył się wspaniały, niezapomniany koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu występującej po raz pierwszy na Śląsku Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych celebrował ksiądz dziekan Andrzej Suchoń, proboszcz parafii mariackiej.
Zaprezentowany został także tomik poezji ojca Łukasza Buksy „Trzydziestu trzech zapomnianych” poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych, a następnie na placu przed kościołem odbył się apel poległych z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego. Także na placu przykościelnym otwarta została wystawa „Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie styczniowe na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej” przygotowana przez IPN Katowice, a spotkanie pokoleń, kombatantów i młodzieży, odbyło się w domu parafialnym przy żołnierskiej grochówce.
Również ksiądz proboszcz zaprosił gości do siebie na poczęstunek, w trakcie którego odbyła się bardzo ciekawa debata na temat najnowszej historii Polski. Ciągle brak nam takich debat w takim gronie. Mówię o tym dlatego, że przez cały okres PRL władze stosowały wobec historii antykomunistycznego podziemia taktykę przemilczania, zakłamania, fałszowania i szkalowania. O żołnierzach oddziału Wolność i Niezawisłość czy Narodowych Sił Zbrojnych nie mówiło się inaczej jak o formacjach bandyckich. Niestety ten fałsz i ciągłe próby dyskredytowania zasług bohaterskich patriotów trwają do dziś. Nawet w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w części mediów ukazały się materiały uwłaczające ich pamięci i godności.
Dzieje się tak dlatego, jak powiedział pan dr Andrzej Drogoń, że nadal funkcjonują ci, którzy byli kreatorami systemu sowieckiego, przeciw któremu występowano. To element ich prymitywnej samoobrony i trudno temu przeciwdziałać. Dla mnie odpowiedzią jest duch tego, co działo się 1 marca w Katowicach i całym kraju.
Dlatego z tego miejsca bardzo gorąco dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że dzień 1 marca przeżyliśmy w tak podniosłej atmosferze, która pozostanie na zawsze w naszych sercach. Szczególnie dziękuję panu dr. Andrzejowi Drogoniowi, dyrektorowi katowickiego IPN, oraz księdzu dziekanowi Andrzejowi Suchoniowi. Wierzę, że uroczystości w dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych na trwałe zagoszczą w kościele mariackim w Katowicach oraz na pl. bł. ks. Emila Szramka, czyli przed samym kościołem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Wicemarszałek Marek Kuchciński:

Dziękuję, pani poseł.
Głos ma pan poseł Henryk Kmiecik, Ruch Palikota.


Poseł Henryk Kmiecik:

Panie Marszałku! Szanowne Panie Posłanki! Szanowni Panowie Posłowie! Niezwykle trudna sytuacja, jaka ma obecnie miejsce w dwóch największych zakładach pracy regionu jeleniogórskiego, czyli kopalni i elektrowni Turów, spowodowała konieczność naszej wspólnej, natychmiastowej i zdecydowanej reakcji. Zarząd spółki PGE Górnictwo i Energetyki Konwencjonalnej SA, której właścicielem jest Skarb Państwa, swoje decyzje usprawiedliwia koniecznością sprostania wymogom gospodarki rynkowej. Tak liczne redukcje etatów, które mogą dotknąć nawet 1800 zatrudnionych w obu zakładach pracowników, stanowią zatem element restrukturyzacji, której nadrzędnym celem