Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/111

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

109
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Jerzy Ziętek

towniczo-gaśniczego, współdziałając w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną i innymi jednostkami, przez co nieraz stanowią niezwykle istotne ogniwo naszego bezpieczeństwa. Dzięki gęstej sieci swych remiz i strażnic często pierwsze przystępują do akcji ratunkowych, niosąc pomoc poszkodowanym na skutek pożarów czy innych niebezpieczeństw, ofiarnie ratując ludzi w przeróżnych zagrożeniach.
W Kostuchnie, dzielnicy, w której mieszkam, od blisko 100 lat funkcjonuje jedna z 5 katowickich ochotniczych straży pożarnych – OSP Kostuchna. Obchodzącą w minionym roku 90-lecie działalności instytucję założono z inicjatywy mieszkańców w 1922 r. Od tego czasu nasza OSP funkcjonuje nieustannie, a poprzez wpisanie do wspomnianego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego od 1997 r. dzięki współpracy z komendą miejską Państwowej Straży Pożarnej i jednostką ratowniczo-gaśniczą nr 2 w Katowicach bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie miasta i całego regionu. OSP Kostuchna brała udział m.in. w gaszeniu największego od lat pożaru hal produkcyjnych i magazynów na Śląsku w listopadzie 2000 r. w Siemianowicach Śląskich czy też jako jedna z nielicznych straży ochotniczych podczas działań po katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 r.
Najważniejsze jednak jest to, że służy nam, mieszkańcom Kostuchny, niosąc na co dzień ofiarną pomoc w obliczu przeróżnych zagrożeń. W 2012 r. reaktywowano młodzieżową drużynę pożarniczą przy naszej OSP. Nie bez znaczenia jest też wkład OSP Kostuchna w życie kulturalne i rozwój naszej dzielnicy. Z ogromną radością przyjąłem słowa prezesa zarządu, pana Marka Odrzywołka, jakie padły kilka dni temu podczas walnego zebrania sprawozdawczego, z których jasno wynika, że jednym z planów instytucji na rok bieżący jest, obok zakupu niezbędnego sprzętu oraz umundurowania, chęć budowy boiska sportowego przy strażnicy. To godna pochwały i naśladowania decyzja.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę z tego miejsca serdecznie podziękować druhnom i druhom, strażakom mojej OSP za ich przykładną i ofiarną pracę na rzecz społeczności Kostuchny i całego miasta. Życzę też wszelkiej pomyślności, realizacji wszystkich planów przedsiębranych w bieżącym roku. Dziękuję za uwagę.


Wicemarszałek Marek Kuchciński:

Dziękuję.
Głos ma pani poseł Bożena Kamińska, Platforma Obywatelska.


Poseł Bożena Kamińska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wygłaszam oświadczenie w sprawie konieczności pilnych zmian w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 651, z późn. zm.
Zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc samorządowcy z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, na terenach których funkcjonują uzdrowiska, celem pilnego podjęcia inicjatywy ustawodawczej i wprowadzenia zmian do obowiązującej ustawy w zakresie odnoszącym się do zmiany lub eliminacji z ustawy art. 2 ust. 13.
Dnia 4 marca 2011 r. została uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej nowelizacja ww. ustawy. Niestety w niecałe dwa lata od jej uchwalenia pojawiły się poważne problemy w stosowaniu niektórych przepisów tej ustawy, które znacząco ograniczają rozwój gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk. Do najważniejszych kwestii zaliczyć należy przepis art. 2 pkt 13, w którym zawarta jest definicja zakładu przemysłowego przyjęta na potrzeby stosowania ustawy uzdrowiskowej. Przepis art. 2 pkt 13 brzmi następująco: „zakład przemysłowy – zespół budynków i urządzeń wraz z terenem, na którym prowadzi się działalność wytwórczą polegającą na przekształceniu mechanicznym, fizycznym lub chemicznym materiału, substancji lub ich części składowych w nowy produkt”. Według tak przyjętej definicji zakładem przemysłowym jest na przykład ciastkarnia, piekarnia, lodziarnia, rozlewnia wody leczniczej, która siłą rzeczy musi być ulokowana w uzdrowisku. Tak przyjęta definicja zakładu przemysłowego powoduje, że w wielu starostwach wstrzymany został proces wydawania pozwoleń budowlanych na lokalizację ww. inwestycji w uzdrowiskach, co dla wielu samorządów oznacza brak możliwości rozwoju gospodarczego.
Dotychczasowy zakaz prowadzenia działalności przemysłowej obejmował strefy A i B, czyli obszar, na którym zlokalizowane są obiekty lecznictwa uzdrowiskowego, oraz przylegający do niego teren pod obiekty, które nie mają wpływu na właściwości lecznicze uzdrowiska. Ograniczenie to obejmuje teraz również przyległą do strefy B strefę C. Dlatego uważam, że konieczna jest pilna zmiana w ustawie, by wyłączyć strefę C z zakazu prowadzenia takiej działalności przemysłowej, która nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko. W obecnej dobie, kiedy ciągle słyszy się o likwidacji zakładów, redukcji miejsc pracy, nie możemy ograniczać możliwości rozwoju miast uzdrowiskowych poprzez nieuzasadnione zmiany w prawie. Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Marek Kuchciński:

Dziękuję, pani poseł.
Głos ma pani poseł Maria Nowak, Prawo i Sprawiedliwość.