Strona:Słowa Pisma Świętego podane do rozmyślania. Genesis - Księga Rodzaju.djvu/027

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
10 SŁOWA PISMA Ś-go DO ROZMYŚLANIA

nam Bóg, abyśmy nie jedli i nie dotykali się go, byśmy snać nie pomarli.
4. I rzekł wąż do niewiasty: żądną miarą nie umrzecie śmiercią.
5. Bo wie Bóg, iż któregokolwiek dnia będziecie jeść z niego, otworzą się oczy wasze i będziecie jako bogowie, wiedząc dobre i złe.
Bo wie Bóg“ — Szatan uczy podejrzywać przełożonych o widoki osobiste.
Pierwszy krok ku obaleniu władzy — wykazać jej ujemne strony.
Otworzą się oczy wasze“ — Podaje im nęcący sposób obejścia się bez Boga. I dziś przez swoich popleczników, szatan ludzi żądnych nauki obietnicą zdobywa wiedzy, mającej im zastąpić Boga.
Będziecie jako bogowie“ — Czego sam dla siebie pożądał, tem nęci Ewę.
Wiedząc“ — Dlaczego pragniemy wiedzy? Czy dla lepszego poznania Boga, woli Jego i doskonalszego wypełnienia naszych obowiązków? Czy też mamy na względzie własną chwałę, niezdrową ciekawość lub zaspokojenie jakiej namiętności?
6. Ujrzała tedy niewiasta, że dobre było drzewo ku jedzeniu i piękne oczom i na wejrzeniu rozkoszne: i wzięła z owocu jego i jadła i dała mężowi swemu, który jadł.
Dobre“ — ze względu na korzyści jakie obiecuje pycha; — „piękne oczom“ — i dlatego wzniecające chciwość — „na wejrzeniu rozkoszne“ — bo współdziałanie zmysłów z wyobraźnią rozbudza chęć używania.
Stąd pycha, pożądliwość oczu, pożądliwość ciała, — trzy pożądliwości w nas tkwiące, które pokusa wyzyskuje.
Ujrzała“ — omamienie zmysłów; — „wzięła“ - początek zniewolenia; — „jadła“ — dokonanie grzechu. Nie patrzmy na to, czego tykać nie wolno; wzrok otwiera drzwi duszy ku wszelkim pożądliwościom, a nieraz samo wejrzenie już jest grzechem.
Dała“ — Kto przez grzech poddał się wpływowi szatana, staje się jego zaprzedańcem, wciągając drugich do złego, któremu sam uległ.
Który jadł“ — Adam i Ewa, oboje, zapoznali wolę Bożą. Ewa, zamiast być pomocą mężowi, stałą się przez samowolę pomocą szatanowi, ku zgubie męża; Adam zamiast być „mężnym“ i żoną kierować, uległ własnej słabości.
7. I otworzyły się oczy obojga; a gdy poznali, że byli nagimi, nawiązali liście figowe i poczynili sobie zasłony.
Zapowiedziane przez szatana „otworzenie ócz“ nie przyniosło oczekiwanych korzyści, ale przeciwnie, sromotę i nędzę.
8. A gdy usłyszeli głos Pana Boga, rozlegający się po ogrodzie z powiewem dziennym, skrył się Adam i żona jego od oblicza Pana Boga między drzewa rajskie.