Strona:Rus Jarema Kusztelan - Ks. Patron Augustyn Szamarzewski.pdf/194

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wy stale i przeważnie wysokie. Nieznaczne są tylko w latach 1881-ym i 1882-im, bo wynoszą raz 2, drugi raz 5 tys. nadwyżki rocznej. Maximum roku 1885-go wynosi 34 tys., a przyrost roczny całego okresu razem wziąwszy 98 tys. Lata następne natomiast, krom ostatniego, który przynosi 20 tys. nadwyżki rocznej, przedstawiają wzrost tylko powolny i nierównomierny. Obraca się on między 3 a 6 tys. rocznej nadwyżki, a w roku 1886-ym, otrzymamy ten sam, co wprzódy obraz z mniejszemi liczbami w pierwszym okresie, a z większemi w drugim do roku 1886-go, pozatem tę samą tendencję, co w pierwszym okresie.
W proporcji odpowiedniej do rozwoju liczb powyższych, pozostaje rozwój liczb, odnoszący się tak do kapitałów obcych, mianowicie kredytu bankowego i depozytów, jak do kapitałów własnych, mianowicie funduszu rezerwowego i udziałów.
Co do kredytu bankowego, to wobec stanowiska centrali, zajmowanego względem Spółek, rzecz zrozumiała, że w pierwszym okresie był on większy, aniżeli w okresie drugim. Mimo, że tendencja jego w pierwszym okresie nie jest stała bynajmniej, okres drugi rozpoczyna się stałemi obniżkami rocznemi. Kredyt bankowy, wynoszący w roku 1878-ym 63 tys., spada w roku 1882-im do minimum, które wynosi 23 tys., w przecięciu na jedną Spółkę. Odtąd liczba kredytu bankowego podnosi się, to znów cofa, ale nieznacznie. Tendencja pozostaje także po roku 1886-ym chwiejną, aby dopiero w roku ostatnim uczynić niespodzianie podskok znaczny.
Co do depozytów, rozwój ich w pierwszym okresie jest słaby. W trzech latach liczby odnośne nie rosną wcale a nawet się cofają, w dwóch natomiast wzrastają, ale nieznacznie. W okresie drugim jednakże wzrost jest o wiele znaczniejszy. Tylko w roku 1881-ym jest słaby, po-