Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/77

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 31 –

W powyższym przeto przykładzie, gdzie teoretyczny skutek maszyny wynosi 32,3 koni parowych, będzie tylko skutek użyteczny:

0,5 × 32,3 = 16,15 koni parowych.

Wyrażenie to jednak bardzo jest względne. Jeżeli o maszynie parowéj mówimy, że posiada siłę tylu a tylu koni parowych, wtedy przypuszczamy, że maszyna idzie regularnie, że palenie odbywa się porządnie, a parowanie ani jest za słabe, ani za mocne.
Maszyna np. 100 konna przy mocném paleniu, może miéć daleko większy skutek mechaniczny; przeciwnie zaś, przy słabém paleniu, może działać z siłą daleko mniejszą, niż to jéj nazwa wskazuje.

Fig. 10a.

Prężenie pary w cylindrze, można także oznaczyć za pomocą właściwego przyrządu zwanego indykatorem (Indicateur).
Przyrząd ten wynaleziony przez Watta, przedstawiony jest na figurze 10a. Urządzenie jego jest następujące: AA jest to cylinder dokładnie wewnątrz wytoczony, mający około 1½ cala średnicy i 1 stopę długości, zakończony od spodu wązką rurką B. W cylindrze AA posuwa się tłoczek K do góry i na dół. Koniec rurki B jest zagwintowany i przykręca się do gwintowanego również otworu, w pokrywie cylindra. Za otwarciem kurka H, para wchodzi z cylindra parowego do AA i podnosi tłoczek K. Pręt, czyli trzon tłokowy KC

Przewod. dla mech. 5