Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/540

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 494 –

nych szerokich kominów, ustawionych w środku nad koleją i umocowanych w stolcu dachowym, a dotykających prawie kominów przy lokomotywach. Rury te służą do wyprowadzenia dymu na zewnątrz remizy, kiedy rozpalona lokomotywa do niéj zajedzie, lub kiedy wyjeżdża.
Znajduje się tu kilka kranów wodnych do napełniania tendrów zimną wodą, kurki zaś z kiszkami wychodzące z pod podłogi, służą do napełniania kotłów. Manometr merkuryalny służy znowu do sprawdzania sprężyn u klap bezpieczeństwa, i manometrów sprężynowych Bourdon’a lub Scheffera i Budenberga. Pomiędzy szynami kolei, w całéj ich długości, znajdują się wymurowane kanały na 3 do 3½ stóp głębokie, do których prowadzą schodki, aby z łatwością można było dostać się pod lokomotywę.
Lewary, łańcuchy, drągi żelazne i inne utensylia przy lokomotywach niezbędne, znajdują się tutaj ustawione w porządku.
W warsztacie reparacyjnym d znajdują się parowozy porozbierane, kotły, maszyny bez kół ustawione na lewarach. Przy oknach w całéj długości warsztatu, umieszczone są na ławkach ślusarskich Imadła (śrubsztoki) z potrzebnemi ślusarskiemi narzędziami; w rogach budynku znajdują się małe ogniska kowalskie. Znajdują się tu również przyrządy do zdejmowania kół z osi, oraz wielkie windy do podnoszenia w górę parowozów, przy zdejmowaniu kół. Do wiązania dachowego przy twierdzone bloki, służą do podnoszeniu w górę ciężkich części maszyn, które się tu rozbierają i do reparacyi oddają.
Wchodząc do sali k, wspaniały przedstawia się widok. Pod sufitem obraca się z rozmaitą szybkością, wielka liczba kół i kółek, a z tych rozmaicie pokrzyżowane i rozprowadzone pasy, komunikują się z machinami pomocniczemi czyli roboczemi, i takowym właściwe ruchy nadają. Wielka maszyna parowa nadaje ruch: dwom lub trzem długim wałom transmisyjnym umocowa-