Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/527

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 481 –

szłych wagonów, z pomocą kranów lub innych przyrządów do podnoszenia, uskutecznia się wyładowywanie z wielką szybkością, a próżne wagony bez przeszkody odprowadzają się na główną linię. Ruchy wagonów są krótkie, a lokomotywy zbliżają się tylko bardzo rzadko do magazynów.
Stacye towarowe na drogach niemieckich, budują się zupełnie inaczéj: posiadają one małą ilość magazynów, ale magazyny te są bardzo długie; na jednéj ich stronie znajdują się szyny, a na drugiéj szossa. Czasem takie magazyny bywają podwójne, tak, że szyny w środku dają się również podwójne, a magazyny znajdują się z boku. Na takiej długiéj linii, nie ma wcale tarcz obrotowych, prócz kilku zwrotnic łączących z sobą koleje. Chcąc owych zwrotnic użyć do przeprowadzenia wagonów zjednéj linii na drugą, należy wprzódy z drugiéj linii uprzątnąć wszelkie stojące wagony, a jeżeli nadejdzie pociąg towarowy, wtedy całą linię przed magazynami, potrzeba wprzódy oczyścić. Wagony ustawione w tak długim szeregu,– potrzeba późniéj za pomocą zwrotnic z jednéj linii na drugą przesuwać, sortować, i przed magazynami w odpowiednim porządku ustawiać; a niebezpieczną tę czynność uskutecznia się tutaj końmi albo maszynami parowemi. Jeżeli który wagon wyekspedyowany zostanie, nie można go żadnym sposobem natychmiast z pociągu wycofać. Widzimy więc, że taki system budowania stacyj towarowych, nie może iść w porównanie z systemem angielskim.

184. Jaka jest zwykła konstrukcya magazynów?

Aby magazyny jak najwięcéj odpowiadały celowi, bywają zwykle obszerne, nie posiadają stałych przedziałów, podłoga ich znajduje się na jednym poziomie z podłogą wagonów, opatrzone bywają piwnicą do przechowywania towarów, ulegających w skutek działania ciepła łatwemu zepsuciu, oraz daleko wystają-

33*