Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/461

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 415 –

na rysunku przedstawia, to baterya b tym sposobem zostanie zamkniętą i przesyła swój prąd przez n i f (figura 154) po drucie w kierunku strzałek do drugiéj stacyi, znajdującéj się na lewéj stronie rysunku, gdzie kluczem po nad punktem zetknięcia przechodzi, elektromagnes m′ okrąża, udaje się do płyty ziemnéj P′ i następnie ziemią do piérwszéj stacyi. wraca. Płyta P prąd ten odbiera i oddaje go elektromagnesom m; następnie prąd udaje się znowu do bateryi b. Zatém elektromagnesy obydwóch stacyj, w czasie krążenia po nich prądu elektrycznego, przyciągają swoje kotwice. Ile zatém razy telegrafista przyciśnie kluczem s na stacyi prawéj, to prawy koniec drążka d (figura 153) uderzy tyleż razy w koniec śruby i to będzie znakiem rozpoczynającego się telegrafowania dla drugiéj stacyi; wtedy telegrafista na stacyi lewéj luzuje korbę n, przez co puszcza w ruch przyrząd trybowy z tasiemką papieru i odczytuje tworzące się grupy, złożone z punktów i linijek, na posuwającéj się ciągle tasiemce. Koniec depeszy znaczy się w sposób w alfabecie wskazany.
Na stacyi (prawéj), przesyłającéj depesze, telegrafista nie powjnien przyrządu kółkowego luzować; uderza więc tylko drążek sztyfta piszącego, ale depeszy nie znaczy.
Zupełnie w taki sam sposób, wysyła swoją depeszę stacya lewa.

169. Czy za pomocą aparatów elektrycznych, można także dawać sygnały służbie kolejowéj?

Jak to mówiliśmy wyżéj, dla zabezpieczenia drogi, ustawieni są zwykle dróżnicy na całéj linii, którzy na to mają baczyć, aby ta znajdowała się zawsze w dobrym stanie. Aby ich jednak przed nadejściem pociągu, jeszcze więcéj uważnymi zrobić, pozaprowadzano wszędzie na drogach żelaznych, zwyczaj-

Przewod. dla mech. 29