Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/454

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 408 –

Telegraf Morse’go bardzo prosty w swojéj konstrukcyi, daje tylko dwa elementarne znaki, a mianowicie punkt i prostą linijkę, które to znaki telegrafista, prostém poruszeniem ręki, może wykonywać z nadzwyczajną szybkością, albowiem w przeciągu jednéj minuty może wypukać około 100 głosek. Telegraf ten składa się głównie z 2-ch części: 1) z aparatu piszącego i 2) z klucza.
Aparat piszący przedstawia nam fig. 152: bb są to ramiona elektromagnesów, obwinięte cienkim drutem miedzianym. Ze środka tych ramion wychodzą dwa końce żelazne. Nad tymi końcami znajduje się żelazna kotwica cc umieszczona na jednym końcu drążka dwuramienngo, na którego drugim końcu znajduje się sztyft stalowy d, który przy każdém opadnięciu kotwicy c, przyciska się do paska papieru posuwającego się z jednostajną prędkością za pomocą przyrządu zegarowego. Ile razy puścimy prąd po zwojach drutowych elektromagnesu, tyle razy przyciągnie on do siebie kotwicę cc a tém samém przyciska sztyft d do papiéru; jeżeli prąd zostanie przerwany, to elektromagnes traci swą siłę przyciągania, a spryżyna f działająca na odnogę drążka d, sztyft d od papieru znowu oddala.
Przyrząd zegarowy wprawia się w ruch za pomocą zawieszonego ciężaru, a za pomocą systemu kółek zębatych, wprawia się w ruch jednostajny walec mosiężny h. Tuż po nad tym walcem leży drugi walec ii, przyciskany do dolnego, dwiema sprężynami. Oba walce obracają się w odwrotnych kierunkach, a kiedy są w ruchu, ciągną pomiędzy sobą pasek papierowy, z nawiniętego krążka.
W środku górnego walca i znajduje się mały rowek, naprzeciwko sztyfta d umieszczony, którego część widoczną jest na figurze. Podnoszący się sztyft za każdém uderzeniem, sięga dna owego rowka. Korba n służy do zatrzymywania przyrządu kółkowego; w spoczynku, przyciska ona hamulec do osi ostat-