Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/406

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 360 –

4)   Kiedy maszynista lub palacz dostrzegą u maszyny albo u pociągu jakowąś przeszkodę, złamanie lub zerwanie się czegoś.
5)   Na każdym przystanku.
6)   Na każdą eksplozyę petardy na szynach położonéj.

136. Jakie uszkodzenia w parowozie wydarzają się najczęściéj?

Uszkodzenia, jakie podczas jazdy wydarzają się w parowozie, na zasadzie licznych doświadczeń, dają się w następujący porządek ułożyć: na 100 wypadków zepsucie się maszyny nastąpiło: 16 razy z powodu pęknięcia rur płomiennych; 9 z pęknięcia resorów; 4 z uszkodzenia kranów; 8 z nieczynności pomp; 2 ze złamania osi; 4 razy przez stopienie rusztu; inne zaś z rozlicznych i niewyjaśnionych przyczyn; podczas, gdy na 1000 rozmaitych wypadków, raz tylko nastąpiła eksplozya kotła.

137. Jakie są obowiązki i kwalifikacye maszynisty?

Jakkolwiek staraliśmy się w tym ostatnim rozdziale, objąć główniejsze wypadki mogące się zdarzyć na drodze żelaznéj; niepodobna jednak było opisać wszystkich, gdyż ich rozmaitość zawisłą jest od różnych i nieprzewidzianych okoliczności. Z tego téż powodu, wszelkie instrukcje i rozporządzenia nie mogą być nigdy dokładnemi i stałemi i do tego stopnia szczegółowemi, iżby mogły obejmować wszystkie wydarzenia, jakie już miały miejsce na drogach żelaznych, a tém bardziéj takie, które się jeszcze nigdy niewydarzyły. Instrukcye zmieniają się ciągle, w miarę zdarzających się nowych wypadków; ale należy przypuszczać, że i maszynista, któremu tak ważne stanowisko powierzono, jakiém jest prowadzenie parowozu, będzie także w stanie w czasie nadspodziewanych i poważniejszych wypadków, radzić sobie samo-