Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/363

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 317 –

W wypadkach, gdy reparacya maszyny wymaga jéj rozebrania, bardzo jest dobrze, gdy sam maszynista dopilnuje rozbierania i składania, aby każdy kawałek na swoje właściwe miejsce powrócił; w tym celu dobrze jest każdą cząstkę znaczyć kredą, lub téż odpowiednie stałe porobić znaki, jeżeli tych znaków fabryka dostarczająca maszynę nie porobiła. Składając maszynę, należy wszystkie części ruchome dobrze nasmarować, gdyż teraz mając na ręku każdą pojedynczą cząstkę, najłatwiéj tego dokonać; po złożeniu zaś maszyny i w czasie jéj ruchu, trudno jest do niektórych części dostąpić.
Aby się łożyska w panewkach nie grzały, powinny być dobrze obtoczone i do swego czopa lub osi dobrze dopasowane, zaś nakrywki, czyli dekle panewek, nie powinny być zbyt mocno śrubami ściągnięte. Bicie i kołatanie się osi dowodzi, że panewki są wytarte lub obluzowane, które potrzeba stósownie śrubami ściągnąć, albo podkładki podawać.
Na wypadek, gdy rury płomienne ciekną, należy rozbić, czyli roztrajbować skówki (Brandring), a jeżeli już są uszkodzone, należy je bezzwłocznie nowemi zastąpić. Przy nabijaniu skówki, należy drugi koniec rury od strony dymnicy dużym młotem przytrzymać. Nabijanie skówek uskutecznia się ostrożnie, aby silnemi uderzeniami przy roztrajbowaniu, nie uszkodzić rur płomiennych, a co większa samego kotła.
Wszystkie łańcuchy, łączniki, czopy i kliny pomiędzy parowozem i tendrem, szczegółowo obejrzeć, a w razie dostrzeżenia najmniejszéj skazy, zastąpić nowemi. Części maszyny błyszczące, czyli szlifowane, często wycierać płatami, a jeśli na nie rdza padnie, miałkim szmerglem oczyścić, aby je zawsze w należytym połysku utrzymać. W zimie nie można długo pozostawiać wody ani w tendrze, ani w odstawionym kotle; zamarznięcie jéj bowiem, mogłoby rozsadzić kocioł, tender i rury komunikujące z pompami lub smoczkiem. Również cylindry, skrzynki stawi-