Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/340

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 294 –

pokonywa tylko opory tarcia buforów i mechanizmu hamulcowego, zaś resor ślimakowy v, odbiera całkowite uderzenia wagonów. Na trzonie buforowym znajduje się paluch c, który natychmiast wywiera swoje działanie na drążek d, jak tylko bufor będzie uderzony i kiedy walec w znajduje się w takiém położeniu jak go figura przedstawia. Na walcu w znajduje się także drążek kątowy p, do poruszania sztangi z służący. Ta ostatnia działa na kloce hamulcowe k za pomocą drążka q i sztangi z, w sposób wiadomy. W miarę więc wielkości siły uderzenia buforów o siebie, powiększa się lub zmniejsza w tym samym stosunku przyciskanie hamulców do koła.

Fig. 135. Fig. 136.

Do luzowania hamulców, znajduje się osobny przyrząd, który działa w sposób następujący:
Na walcu w1, umieszczonym pod wagonem, jest drążek r dający się obracać o 180°. Łączniki f wiążą się z walcem w1 za pomocą korb olbo mimośrodów, w których znajduje się znowu walec w; łączniki te w skutek obrotu drążka r przesuwają walec w, a tém samém oddalają drążek d od palucha c.
Dla przesuwania walca w w kierunku poziomym, znajduje się w odpowiedniem miejscu umieszczony przewodnik e. W czasie jazdy drążek r zawsze jest tak ustawiony, że hamulec w każdéj chwili może być czynnym.