Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/331

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 285 –

klamkę na kółko zatrzaskowe, a tym sposobem wstrzymuje się obrót bębna o (fig. 129 i 130). Za pomocą koła zamachowego u, człowiek obsługujący hamulce, może ich działanie zwiększać lub pomniejszać, a nawet zupełnie przerwać.

Fig. 129. Fig. 130.

Hamulce hydrostatyczne Ezra Milleʼsa. Pod całym pociągiem idzie rura napełniona wodą, pomiędzy każdą parą wagonów opatrzona giętkim łącznikiem, który jest tak urządzony, że przy odczepianiu wagonów, nie traci się wody; czemu zapobiegają właściwie urządzone wentyle. Od rury głównéj rozchodzą się rury boczne do małego cylindra, umieszczonego pod każdym wagonem, posiadającym hamulec. Każdy z tych cylindrów opatrzony jest tłokiem, który znowu łączy się w odpowiedni sposób z mechanizmem hamulcowym. Na przednim końcu pociągu, dzieli się główna rura na dwa ramiona, z których jedno, złączone jest z tendrem, a drugie z kotłem parowozu, i oba te końce dostępne dla maszynisty, opatrzone są wentylami, mogącemi się według potrzeby otwierać albo zamykać.
Zwyczajnie główna rura złączona jest tylko z tendrem w taki sposób, że ciśnienie wywierane na tłok cylindra, jest wtedy tylko bardzo małém, niesprawiającém żadnego skutku na hamulce. Jeżeli zaś zamkniemy komunikacyę z tendrem, a natomiast otworzymy z kotłem parowozu, to natychmiast cała kolu-