Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/254

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 208 –

tokarni wyrównać; poczém dopiero wciąga się na gorąco obręcz opatrzoną rantem, czyli śladokręgiem (Spurband, Spurkranz). Szprychy kół pociągowych, podobnie jak i kół biegowych, miewają rozmaitą formę, a mianowicie: owalu, koła, krzyża albo prostokąta. Wciąganie kół na otoczone osi, uskutecznia się na zimno, za pomocą pras hydraulicznych. Średnica kół pociągowych, zmienia się stosownie do tego, czy maszyna obsługuje pociąg towarowy czy téż osobowy i wynosi od 3¼ do 7 stóp, w Anglii doszła nawet do 10-ciu stóp. Można jednak przyjąć za zasadę, że koła pociągowe mają zwykle od 5 do 6 stóp średnicy.
Co do 2°. Koła wiązane czyli kuplowane, (figura 92) są téj saméj zupełnie budowy co i koła pociągowe; łączą się z temi ostatniemi za pomocą korb AB i właściwych trzonów ACB nazywanych trzonami wiążącymi (Kuppelstangen); a ponieważ wykonywają wspólnie wszystkie ruchy wraz z kołami pociągowemi, muszą więc mieć jednaką z niemi średnicę; wskutek zaś ciężaru na nich spoczywającego, zwiększają tarcie o szyny, oraz siłę pociągową parowozu.

Fig. 92.
separator poziomy

Co do 3°. Koła biegowe, są mniejsze od dopiero co opisanych, obracają się tylko wskutek własnego tarcia o szyny i służą jedynie do podparcia parowozu.