Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/161

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 115 –

Kocioł parowy składa się z kotła głównego cylindrowego BB (fig. 36 i 37) od 10 do 14 stóp długiego, a 3 do 4 stóp średnicy; z tak zwanéj skrzyni ogniowéj czyli paleniska A, z dymnicy D, gdzie gromadzi się dym i gorące gazy, oraz z komina E, którym dym i gorące gazy wychodzą na zewnątrz.
Ognisko czyli palenisko buduje się z grubéj blachy, pospolicie miedzianéj, w kształcie czworokątnéj skrzyni 3 stopy szerokiéj, 3 do 4 stóp długiéj, a na 3½ stopy głębokiéj. Na dnie owéj skrzynki znajdują się ruszta a, na których odbywa się palenie. Ognisko miedziane bb okryte jest tak zwanym płaszczem z blachy żelaznéj cc w odległości 3 cali, połączonym z ogniskiem za pomocą tybli miedzianych (Steifbolzen, Stehbolzen,-entre-toises) dd wśrubowanych w ściany płaszcza i ogniska, i oprócz tego od zewnątrz zanitowanych. Ta trzycalowa przestrzeń między ogniskiem a płaszczem, napełniona jest wodą. Podniebienie ogniska e wzmocnione ankrami f i pionowemi ściągaczami, pokryte być winno wodą przynajmniéj na 4 cale. Dla powiększenia powierzchni ogrzewalnéj, do skrzynki ogniowéj pionowéj, dopasowany jest kocioł cylindrowy B w kierunku poziomym, zbudowany z blachy żelaznéj albo stalowéj, obejmujący w sobie 100 do 300 rur CCC... tak zwanych płomiennych, mających 1½ do 2 cali średnicy i przechodzących przez całą długość kotła. Rury płomienne są również wodą oblane i przedstawiają znakomitą część pośredniéj powierzchni ogrzewalnej kotła.
Całkowita zatem powierzchnia ogrzewalna kotła parowozu, składa się z dwóch części; część pierwszą stanowi powierzchnia ogniska i zowie się powierzchnią ogrzewalną bezpośrednią; część drugą stanowią rury płomienne i powierzchnia ta zowie się pośrednią. W tylnéj ścianie ogniska znajdują się dzwiczki g do nakładania paliwa; dymnica zamyka się wielkiemi drzwiami, dającemi do niéj przystęp i do rur płomiennych. Komin E znitowany z blachy żelaznéj kutej, znajduje się nad dymnicą i posiada długości od 4—5 stóp, a średnicę od 1 do stóp. Miewa formę cylindryczną lub odwróconego stożka, przynitowany jest do pokrywy dymnicy.