Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/113

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 67 –

Jeżeli do wyparowania 1 funta wody potrzeba jest 637 cieplin, to n funtów wody potrzebować będzie do wyparowania n • 637 cieplin czyli jednostek ciepła. Tę ilość należy jeszcze wstawić w powyższy rachunek. Prócz tego wielka ilość wody działa już sama przez się niekorzystnie na wywiązywanie się cieplika, gdyż przez to temperatura materyałów opałowych obniża się do tego stopnia, że nie może się uskutecznić ich należyte czyli zupełne spalenie, a tém samém zamiast najwyższego stopnia ukwaszenia, tworzą się podczas palenia połączenia niższe. Jeżeli zaś podczas palenia, zamiast kwasu węglowego, tworzy się niedokwas węgla, to wtedy wywięzuje się cieplika zaledwie cokolwiek więcéj nad ¼, i taką stratę należy uważać jako jednę z większych. Ze wszystkich tu wymienionych przyczyn, należy się przeto starać, n jak najmniejszém uczynić. Węgle kamienne, mające się do palenia używać, zlewają się zwykle wodą, ale téż wtedy jak to Brix dowiódł, daleko mniéj wydają cieplika.

26. W jaki sposób oblicza się ciąg komina?

Każde ciało podlega prawu ciężkości, skutkiem którego usiłuje spaść do środka ziemi. Jeżeli dwa ciała złączymy ze sobą, to, gdy jedno spada, drugie musi iść do góry, t. j. cięższe spada, a lżejsze wznosi się do góry. Podnoszenie się więc do góry jakiegoś ciała, jest tylko następstwem spadania drugiego, jeżeli nie ma innéj siły, któraby na nie działała. Dym zatem w kominie, dlatego wznosi się do góry, że jakieś inne ciało z nim złączone na dół opada.
Oczywistém jest, że każde ciało wypycha objętość powietrza, równą swojéj objętości i tyle utrącą ze swojéj ciężkości, ile wypchnięte powietrze ważyło. Jeżeli to ciało spada, to powietrze takiéj saméj objętości, musi koniecznie swoje miejsce zmienić, to jest pójść do góry; jeżeli się zaś podnosi, to powietrze opadać musi. Z ruchem więc ciała, odbywa się jednocze-