Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/110

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 64 –

Ruszt składał się z dwóch szeregów rusztów po za sobą ustawionych i na 3-ch belkach opartych, które dały się w górę podnosić lub na dół opuszczać.
Powierzchnia odstępów między - rusztowych mogła być zmienianą dotąd, póki palenie nie uskuteczniało się całkowicie i o ile można bez dymu.
Wysokość komina równała się stóp 70, przekrój jego był 21 cali w kwadrat. Ostatnie 13 stóp stanowiło nadsztukowanie blaszane, tworzące rodzaj stożka, około 16 cali średnicy.
Klapy bezpieczeństwa tak obciążone zostały, ażeby para przy 114° C. mogła na zewnątrz uchodzić.
Za jednostkę cieplika przyjęto taką ilość ciepła, jaka jest potrzebna, aby 1 funt wody temperatury zera, zamienić było można na parę. Podług doświadczeń Brixa, ilość ta równą była 640 jednostek cieplika (cieplin), to jest takiéj ilości cieplika, jaka jest potrzebną, aby 1 funt wody ogrzać od 0° do 1° C.
Z rezultatów przezeń wykazanych wypływa, że moc czyli siła ogrzewania jednakich gatunków drzewa jest prawie jednakowa: miękkich gatunków drzewa większa, aniżeli twardych, a gatunków żywicznych sosnowych największa. Miękkie gatunki drzewa, wydające mocny płomień, zawdzięczają ten swój przymiot nadmiarowi wodorodu jaki zawierają, który w czasie palenia, więcéj wydaje cieplika od węgla, przy téj saméj wadze. Z oddzielnie przedsiębranych doświadczeń, pokazało się także, że moc ogrzewania materyałów zmniejsza się, w miarę zwiększania się w nich ilości wody.
Twierdzenie to Brixa, nie zgadza się z dość upowszechnionem mniemaniem, że polany wodą węgiel kamienny, wydaje więcéj cieplika aniżeli suchy.
Mniemanie to, jest w każdym razie fałszywe, gdyż dodana woda, musi przedewszystkiém wyparować, a potém dopiero może się rozłożyć para na wodoród i kwasoród, poczém rzeczone gazy mogą być spalonymi. Ale wtedy, kiedy się to dzieje, nie zyskuje się wcale cieplika; gdyż przy rozłożeniu wody tyle się