Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/100

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 54 –

stóp wysoki, będzie miał średnicy u dołu 5ʼ4” a u góry 4ʼ, na dole będzie blacha gruba ⅜” a u góry ¼”.
Kominom murowanym dawać się zwykło daleko większe zwężenie jak kominom żelaznym, mianowicie ⅟25 do ⅟22 na zewnątrz, a ⅟40 na wewnątrz, przez co i stabilarność jego jest większą i forma staje się piękniejszą. Komin murowany na 100ʼ wysoki, przy górnéj średnicy światła 24”, przy zewnętrzném zwężeniu ⅟25, wewnętrzném ⅟50, górnéj grubości zewnętrznéj 3ʼ, otrzymałby dolne światło 24 + 100/50 × 12 = 48” a dolną grubość: 36 + 100/25 × 10 = 84”.
Kominy budują się zwykle z cegły lub metalu, a mianowicie z blachy żelaznéj, z blachy miedzianéj i żelaza lanego; miedziane jednak wypadają za drogo, a żelazne lane byłyby za ciężkie, a więc i kosztowniejsze, a żadnych lepszych nie przedstawiają korzyści od kominów z blachy żelaznéj. Co się tyczy ciągu, to takowy prawie jest jednaki czy w kominach murowanych, czy téż metalowych, kiedy ściany pierwszych wewnątrz, po pewnym przeciągu czasu użycia, pokryte zostaną sadzą.
Figura 20 przedstawia przekrój komina z cegły murowanego. A jest fundament na palach B, C jest to ujście kanału ogniowego do komina, D kapelusz żelazny lany. Ustępy wewnętrzne robią się dla oszczędności cegły.
Kominy z blachy żelaznéj są daleko tańsze od murowanych, aby zaś przez rdzę nie uległy prędkiemu zniszczeniu, należy je od zewnątrz corocznie pomalować smołą kamienną, a najlepiéj dobrą farbą olejną. Co do formy przekroju komina, to za najkorzystniejszą uważać należy okrągłą i taką téż formę daje się zawsze kominom z blachy żelaznéj, zaś kominom murowanym formę kwadratową, albowiem nie mała zachodzi trudność w wyrobieniu cegły do budowy okrągłych wewnątrz ko-