Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/10

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

We wstępie podałem historyę Maszyny parowéj podług prof. Reuleaux i historyę parowozu podług Kosaka, dla pokazania młodzieży, jakiemi to trudnemi drogami chodził umysł pionierów oświaty, zanim maszyna parowa podniosła się na ten szczebel, na jakim ją dziś widzimy.
Daléj podałem wiadomości o parze, zasady maszyn parowych, ich rodzaje i ich części składowe. Następnie zamieściłem sposoby obchodzenia się z parowozami, w czasie jazdy mogące się wydarzyć wypadki i sposoby zapobiegania takowym.
Ponieważ w bezpieczeństwie ruchu, bardzo ważną rolę grają telegrafy, z tego więc powodu, rozdział o telegrafach i dawaniu sygnałów, dość obszernie opracowanym został, by mógł także służyć do poznania choć w części téj ważnéj w dzisiejszych czasach nauki.
Nareszcie umieściłem pobieżny traktat o budowie wierzchniéj, o dworcach czyli stacyach, remizach, stacyach wodnych i warsztatach reparacyjnych.
Dodatki obejmują: rozporządzenia rządowe różnych krajów o bezpieczeństwie kotłów parowych, o ich próbowaniu, wzory pisania protokółów, próby, kontraktów o dostawę machin, i różne tablice do użytku technicznego służyć mogące.