Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

PASZTET Z NALEŚNIKÓW Z KASZĄ. Upiec naleśniki z dwóch szklanek mąki i z trzech do czterech jaj. Upiec w garnku sypką kaszę z czterdziestu deka grubych krup hreczanych a pięciu deka słoniny. Dwie duże cebule pokrajać cienko i przesmażyć z pięcioma deka masła lub słoniny (wraz ze skwarkami). Płaski rondel wysmarować masłem, wysypać bułeczką, wyłożyć naleśnikami. Dalej kłaść naprzemian kaszę, naleśniki i przesmażoną cebulę. Ostatni rząd powinien być z naleśników. Posypać bułeczką, skropić masłem, wstawić na dwadzieścia minut do gorącego pieca. Podając, wyrzucić babkę na półmisek. Można do niej podać sos śmietanowy lub śmietanę zagotowaną z topioną słoninką.
PASZTET Z NALEŚNIKÓW Z RYŻEM I GRZYBAMI. Upiec naleśniki, jak wyżej. Piętnaście deka ryżu ugotować na sypko. Osiem deka grzybów suszonych ugotować i pokrajać w paski (ryż można ugotować na smaku z tych grzybów, dodając trochę masła). Grzyby pokrajane w paski przesmażyć z pięcioma deka masła i dwiema dużemi, drobno pokrajanemi cebulami. Zmięszać z grzybami ryż, podlać nieco smaku grzybowego, aby farsz nie był suchy. Osolić do smaku, lekko popieprzyć. Rondel wysmarowany masłem i wysypany bułeczką wyłożyć naleśnikami, układać rzędami farsz i naleśniki; ostatni rząd powinien być z naleśników. Posypać bułeczką, skropić masłem. Upiec w dobrze gorącym piecu. Piecze się od dwudziestu minut do pół godziny. Dobrze zrumienioną babkę wyłożyć na półmisek i podać z sosem śmietanowym, zrobionym na smaku, pozostałym od gotowania grzybów.
Pasztet ten będzie jeszcze smaczniejszy, jeżeli zamiast suszonych grzybów użyjemy świeżych lub pieczarek. Jednych czy drugich należy użyć po czterdzieści deka. Grzybów świeżych, ani pieczarek gotować niema potrzeby; oczyszczone należycie i pokrajane w paski, smaży się wprost na maśle z cebulą. W takim razie dajemy sos śmietanowy lub pieczarkowy.
NALEŚNIKI Z TAPJOKĄ I PIECZARKAMI. Upiec naleśniki, jak wyżej. Ugotować piętnaście deka drobnej tapjoki na rosole lub wodzie. W ostatnim razie dodać do wody kawalątko buljonu. Piętnaście deka pieczarek oczyszczonych i jaknajdrobniej posiekanych przesmażyć z pięcioma deka masła i dużą, utartą na tarce cebulą. Zmięszać z tapjoką, osolić do smaku, lekko popieprzyć. Nadziewać tą masą naleśniki, zwijać w wałeczki, lub też składać w chusteczkę. Wałeczki należy panjerować w rozbitem jajku i w mące z bułeczką; chusteczki smaży się bez panjerowania. Smażyć na szmalcu, lub nawet na fryturze, która nie wsiąka w ciasto tak, jak szmalec. Podawać gorące z ćwiartkami wzdłuż krajanej cytryny.
NALEŚNIKI Z KASZKĄ KRAKOWSKĄ. Upiec naleśniki z czterech jaj i dwóch szklanek mąki. Piętnaście deka kaszki krakowskiej