Strona:Pierre Choderlos de Laclos-Niebezpieczne związki.djvu/418

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


LIST CLIX.[1]

Kawaler Danceny do Wicehrabiego de Valmont.


Jestem powiadomiony, wicehrabio, o pańskiem postępowaniu względem mnie. Nie poprzestając na tem, iż oszukałeś i zadrwiłeś ze mnie niegodnie, chełpisz się jeszcze i czujesz się z tego dumnym. Widziałem dowód twej zdrady, kreślony własną ręką. Wyznaję, iż serce moje zakrwawiło się, i że doznałem niejakiego wstydu, iż tak bardzo przyczyniłem się sam do wstrętnego nadużycia, jakiego dopuściłeś się na mojej ufności. Mimo to, nie zazdroszczę ci tej haniebnej przewagi: jestem jedynie ciekawy, czy we wszystkiem potrafisz ją uzyskać nademną. Przekonam się o tem, jeżeli, jak mam nadzieję, zechcesz się znaleść jutro, pomiędzy ósmą a dziewiątą rano, przy bramie lasku Vincennes, we wsi Saint-Mandé. Będę się starał dostarczyć tam wszystkiego, co będzie potrzebne dla wyjaśnień, jakich pozostaje mi od pana zażądać.

Kawaler Danceny.
Paryż, 6 grudnia 17**, wieczorem.LIST CLX.[2]

Pan de Bertrand do Pani de Rosemonde.


Z niezmiernym żalem przychodzi mi dopełnić smutnego obowiązku zwiastowania pani nowiny, która cię przyprawi o tak okrutną boleść.

Szanowny siostrzeniec pani... Mój Boże! trzebaż, abym musiał martwić tak czcigodną, jak ty, pani, istotę! Szanowny siostrzeniec pani miał nieszczęście polec w pojedynku, jaki stoczył

  1. Przypis własny Wikiźródeł Według francuskiego oryginału list ma numer CLXII.
  2. Przypis własny Wikiźródeł Według francuskiego oryginału list ma numer CLXIII.