Strona:PL Tadeusz Boy-Żeleński - Nasi okupanci.djvu/132

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
§ 2.
Właścicielem przychodni jest Sekcja Regulacji Urodzeń Robotniczego Towarzystwa Służby Społecznej.
§ 3.
Celem Poradni jest udzielanie porad i wskazówek kobietom w sprawach zapobiegania ciąży. Pomoc udzielana w przychodni polega na badaniu lekarskiem i ordynacji lekarskiej. Nadto wykonywane są w przychodni zabiegi[1] uznane za potrzebne przez lekarza ordynującego, o ile te zabiegi mogą być wykonane środkami, któremi rozporządza przychodnia.
§ 4.
Opłaty pobierane w przychodni wynosić będą po zł. 3; bezrobotne lub kobiety polecone przez instytucje społeczne jak np. przychodnie przeciwgruźlicze i t. p. będą z opłat zwolnione. Warunki przyjmowania chorych będą podane do publicznej wiadomości w poczekalni przychodni.
§ 5.
Poradnia utrzymywana jest na zasadzie samowystarczalności, to znaczy z wpływów od chorych, przy poparciu Sekcji Regulacji Urodzeń przy Robotniczem Towarzystwie Służby Społecznej.
§ 6.
Przychodnia posiadać będzie odpowiedzialnego kierownika. Kierownikiem tym będzie lekarz posiadający prawo wykonywania praktyki lekarskiej w Państwie Polskiem i specjalne przygotowanie ginekologiczne oraz conajmniej 5-letnią praktykę lekarską.
§ 7.

Kierownika przychodni powołuje Zarząd Sekcji Regulacji Urodzeń Robotniczego Towarzystwa Służby Społecznej. O ustanowie-

  1. Chodzi tu o ewent. leczenie schorzeń narządów kobiecych, często nieodzowne przed zaordynowaniem środków zapobiegawczych.