Strona:PL Sue - Żyd wieczny tułacz.djvu/593

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została skorygowana.

  — Wybornie... — rzekł Agrykola, nie przestając kuć swego żelaza — będziemy mogli dostać się z jednego ogrodu do drugiego; może też łatwiej będzie dostać się przez dom obłąkanych... Ale nie wiesz, gdzie jest pokój panny de Cardoville?
  — Zaraz... — odrzekła Garbuska, przypominając — ona mieszka w kwadratowym pawilonie, a nad jej oknem jest daszek, pomalowany w białe i niebieskie pasy.
  — Bardzo dobrze... zapamiętam to.
  — A mniej więcej, gdzie są celki mych biednych dzieci? — zapytał Dagobert.
  Po chwili namysłu, Garbuska odrzekła:
  — Celki te znajdują się naprzeciw okna panny de Cardoville, gdyż już od dwóch dni dawała im znaki, a teraz przypominam sobie, iż wspomniała, że te celki są jedna nad drugą, na dole i na piętrze.
  — A czy okna są zakratowane? — zapytał kowal.
  — Mniejsza o to, dziękujemy ci, moje dziecko; po tem objaśnieniu możemy iść — rzekł Dagobert — co do reszty, mam ja swój plan.
  — Moja kochana Garbusko, dajno wody — rzeki kowal — aby ostudzić żelazo — a, zwracając się do ojca, zapytał: — czy dobry będzie ten hak?
  — Wyborny, mój chłopcze.
  Franciszka Baudoin gorąco modliła się na klęczkach: błagała Boga o miłosierdzie dla męża i syna, prosiła, aby tylko na nią samą zesłał karę, gdyż ona była przyczyną rozpaczliwego kroku Dagoberta i Agrykoli.
  Ojciec z synem w milczeniu kończyli swe przygotowania; bladzi i w uroczystym nastroju; pojmowali niebezpieczeństwo przedsięwzięcia.
  Biła godzina dziesiąta na wieży kościoła Saint-Merry.
  Słabo było słychać bicie zegara z powodu silnego wiatru i deszczu, który nie przestawał padać.