Strona:PL Stefan Żeromski - Dzieje grzechu 01.djvu/310

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  O naznaczonej godzinie Ewa kupowała bilet wejścia w kasie wystawy obrazów. Czyniła to, oglądając się podejrzliwie na wszystkie strony. Po białych stopniach marmuru szła cicho i bojaźliwie. Ręką przyciskała zbiegane serce. Minęła jedną salę i drugą. Tak dawno nie była w tym przybytku, niedostępnym dla nieszczęśliwych! Obrazy nawet liche, wywierały na nią wrażenie, które było urokiem. Snuły się w oczach, jakby tłumy uczuć cudzych, pochody wstrząśnień duchowych obcych, które na nią, idącą samotnie, nagle zwróciły uwagę, skoro tylko weszła. Cisza ją ogarnęła i zaraz szczery żal, subtelne żądło włoskiego sztyletu.
  Szczerbic stał w głębi trzeciej sali. Nie było tam nikogo. Widok jego miłej postaci, łagodny uśmiech i dobrotliwe spojrzenie uciszyły wzburzenie. Podała mu rękę z radością, jako obrońcy od wszelkiego złego.
  Szepnął zaraz:
  — Jedziemy?
  — O, Panie!
  — Jedziemy?
  — No... tak!
  Tyle nocy nie spała, tyle godzin walczyła ze sobą i wszystkiem, żeby wreszcie powiedzieć to słowo. Oto je wyrzekła. Oczy zaszły szybkiemi łzami, którym, jak żebrakom, ukazywać się nie wolno.
  — Czy pan mię nie opuści?
  — Nie! — wyrzekł głosem szczególnym, któremu nie mogła nie wierzyć.
  — Czy pan mię nie zgubi?
  — Nie!
  — Jestem teraz w ręku pana, jak rzecz.