księdzu katolickiemu od dyssydentów in fide się należało t. j. względem chrztu, pogrzebów, ślubów, kolędy tak księdzu jak kościelnemu należącéj, i mesznego z ról miejskich, które teraz trzymają, nie indukując w to ośmiu kmieci, z których jeden pusty na ten cas, osiadłych, którzy z osobna meszne księdzu i jego sukcesorom jako drudzy chłopi tak i owies jako i żyto oddawać powinni we wsi przy Lesznie.”
„Ad redimendam więc vexationem et omne genus rixarum,” płacą dziedzice Leszna plebanowi za to wszystko 300 złotych rocznie, pleban zaś zobowiązuje się nie turbować w niczém dyssydentów.[1]
Przecław nie tylko starał się o utrzymanie pokoju między proboszczem katolickim a dyssydentami, ale nadto musiał godzić powaśnionych pomiędzy sobą lutrów i kalwinów. Tak pojednał ich ze sobą 1 Maja 1664 r. z pomocą szlachty kalwińskiéj Aleksandra i Zygmunta Bronikowskich, Krzysztofa Unruga i Bogusława Bojanowskiego.
Była to ostatnia czynność Przecława, jako zarządzcy Leszna. W tym bowiem roku objęli rządy miasta synowie podskarbiego Bogusława, Jan, Bogusław i Rafał, którzy, idąc torem przodków, pomnożyli znacznie swobody miasta i pojedyńczych osób.
W tym czasie musiało się już Leszno znacznie pobudować, kiedy 1668 r. ukończono wieżę przy kościele kalwińskim. Że jeszcze więcéj się rozszerzyło i zaludniło, zasługa to mianowicie króla Michała, który 15 Października 1669 r. ustanowił w Lesznie skład lnu, konopi i tkanki (telae) i wyjął mieszkańców z pod wszelkich ceł od towarów i bydła rogatego w Koronie i Litwie z wyjątkiem cła granicznego, które królowi płacić winni.
Jak szybko w skutek tak nadzwyczajnych swobód wzmogło się miasto,
[2] dowodzi ta okoliczność, że dziedzice Leszna musieli powiększyć dochody proboszcza katolickiego odpowiednio do ilości
- ↑ W tym roku sprzedała gmina kalwińska trzy pręty gruntu obok cmentarza za 800 złp. Marcinowi Woydemu z obowiązkiem płacenia stąd rocznie dziedzicom miasta 30 groszy.
- ↑
W r. 1670 wynosił dochód miasta 31349 fl. 6 gr. 8 fen. rozchód: 31072 „ 14 „ 8 „ w końcu zostało w kasie 276 „ 22 „ — „ Summa 31349 „ 6 „ 8 „