Strona:PL Stanisław Ignacy Witkiewicz-Szkice estetyczne.djvu/110

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

CD = a0 b0 c10’z c10’’z d10


D1 = a0 b0 c8’z c8’’z d12
D2 = a0 b0 c3’z c3’’z d15
D3 = a0 b0 c0 dn
D4 = a0 b0 c0 dx

Kombinacye oznaczone literami podwójnemi stanowią niewyraźne granice różnych sfer. Dla naszej teoryi ważną jest sfera oznaczona literami CD, w której następuje przejście od realistycznego malarstwa do Czystej Formy. Dzieła należące do niej mogą być przez jednych traktowane jako dość wierne odbicia natury, przez drugich jako dość czysta Czysta Forma. Oczywiście do podanego szeregu nie przywiązujemy żadnej absolutnej wartości, dając go tylko jako przykład. Możliwem jest utworzenie takiego szeregu daleko pełniejszego i jeszcze dobitniej ilustrującego nieokreśloność przejść z jednej sfery do drugiej.
W sferze granicznej BC zaczyna pojawiać się pewien element artystyczny, w sferze CD zaczyna się to, co według naszej definicyi jest Sztuką.
O ile nie przyjmiemy definicyi dzieła Sztuki, jako tworu ludzkiego o niesprowadzalnej do niczego jedności formalnej, możemy zacząć liczyć dzieła sztuki zaczynając od grupy A1, ale wtedy wątpliwem jest czy da się coś na ten temat ścisłego powiedzieć, tembardziej, że według nas definicya nasza zgodna jest z faktycznym stanem rzeczy.