Strona:PL Siedlecki - Spadochronowy lot niektórych owadów.pdf/10

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

rakterystyczną jednostką nie jest ziele lub bylina, lecz drzewo. Wiadomo, iż nawet przedstawiciele takich roślin, jak szarotki lub borówki, dochodzą w tych idealnych warunkach bytu do rozmiarów i postaci drzewek lub dużych krzewów (Gnaphalium javanicum, Vaccinium varingiaefolium). Drugą wybitną cechą roślinności zachodnio jawańskiej jest niezmierna różnorodność roślin obok siebie rosnących. W lasach dziewiczych rosną na małych przestrzeniach setki gatunków różnorodnych drzew; godzinami po nich błądzić można, zanim się odnajdzie dwa okazy z tego samego gatunku. Oprócz plantacyj bardzo rzadko tylko spotyka się znaczniejsze zbiorowiska jednogatunkowe (n. p. nizkie zarośla pełzającej mimozy); zazwyczaj okazy jednego gatunku są daleko porozrzucane i przedzielone mnóstwem innych.
W związku w wymienionemi cechami roślinności pozostają właściwości fauny zachodnio jawańskiej. Brak zwartych, jednogatunkowych zbiorowisk roślinnych sprawił, że zwierzęta roślinożerne, lecz monofagiczne, lub też mające szczególne upodobanie w pokarmie ściśle określonego rodzaju, muszą nieraz wykonywać dość dalekie wędrówki, by znaleść odpowiednią strawę. Jeśli jednak znajdą ulubioną karmę, to trzymają się miejsca, gdzie ją odkryły, i tam też można je znaleźć nawet w znacznej ilości okazów (15, 20).
Potężny rozwój drzew przy równoczesnym słabym rozwoju ziół oraz wilgotność podłoża, ustawicznie zraszanego deszczem, sprawiły, że znaczna część zwierząt przeniosła się na drzewa. Roślinożerne zwierzęta znalazły obfitość pokarmu w liściach i owocach; za niemi poszli mięsożerce z różnych typów zwierzęcych (13, 15, 18, 20, 25) i w ten sposób powstał cały świat zwierząt nadrzewnych, u których prawie zawsze widać bardzo charakterystyczne narządy. Są to przedewszystkiem narządy służące do czepiania się gałęzi, kory lub liści i ułatwiające wędrówkę po drzewach; obok nich występują organa służące do lotu spadochronowego lub do żeglowania w powietrzu bez użycia skrzydeł. Ostatnie z wymienionych narządów zapobiegają uszkodzeniu organizmu wówczas, jeśli zwierzę zostanie nagle zmuszone do opuszczenia drzewa czy to przez wstrząśnienie, czy też podczas szybkiej ucieczki; ułatwiają też przenoszenie się w dalekie strony podczas poszukiwania pokarmu.
Narządy czepne i płaszczyzny lotne, te najcharakterystyczniejsze z pomiędzy organów cechujących faunę nadrzewną, występują