Strona:PL Richard von Krafft-Ebing - Zboczenia umysłowe na tle zaburzeń płciowych.djvu/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

swego powstawania, otwierają mu świat piękna i czystych, etycznych rozkoszy.
Na tym stopniu człowiek stoi ponad marną przyrodzoną chucią i z nieprzebranej krynicy czerpie materyał i pobudkę do wyższych rozkoszy, do poważnej pracy i osiągnięcia idealnych celów.
Słusznie bardzo Maudsley uważa czucie płciowe za podstawę dla rozwoju uczuć społecznych. „Gdyby, powiada on, człowiek był pozbawiony popędu rozrodczego i tego wszystkiego, co w sferze ducha z niego pochodzi, to pewnie cała poezya, a może i cały moralny nastrój zniknąłby z jego życia“.
W każdym razie życie płciowe stanowi najpotęższy czynnik osobniczego i społecznego bytu, najsilniejszą pobudkę do spożytkowania siły, do nabycia mienia, do stworzenia domowego ogniska, do obudzenia altruistycznych uczuć, najprzód względem osoby płci przeciwnej, potem względem dzieci, a w dalszym rozwoju względem całego ludzkiego społeczeństwa.
Tak więc w ostatnim rzędzie, cała etyka, a może i znaczna część estetyki i religii tkwi w istnieniu poczuć płciowych. A tak, jak życie płciowe stać się może źródłem cnót najwyższych, aż do poświęcenia własnej jaźni, tak też w jego zmysłowej potędze leży niebezpieczeństwo, by, w potężną namiętność zmienione, nie stało się bodźcem występków najcięższych.
Jako nieokiełznana namiętność, miłość podobną jest do wulkanu, który wszystko pochłania, zalewa,