Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/049

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
zarządzać i rozporządzać swym majątkiem, pozostaje w posiadaniu i używaniu swych fundacji i funduszów oraz zakładów dla celów wyznaniowych, naukowych i dobroczynnych. Wszelako żaden kościół, ani związek religijny nie może stawać w sprzeczności z ustawami państwa.

Art. 131. Członkowie wyznań, prawnie nie uznanych, mogą spełniać czynności religijne w miejscach zamkniętych, o ile one nie są przeciwne prawu, ani obyczajności.
Uznanie wyznania może nastąpić tylko w drodze ustawodazczej.

Art. 132. Nauka i nauczanie jest wolne. Każdy obywatel ma prawo nauczać, założyć szkołę lub zakład wychowawczy, jakoteż objąć w nim kierownictwo pod warunkami, przewidzianymi w ustawach.
Art. 133. Powszechna powinność szkolna będzie stopniowo zaprowadzona w drodze ustawodawczej.
Art. 134. Nauczanie w ludowych szkołach początkowych, utrzymywanych przez skarb państwa i jednostki samorządne, winno być bezpłatne.
Art. 135. Wszystkie szkoły i zakłady wychowawcze, zarówno publiczne, jak prywatne, podlegają nadzorowi władz państwowych.
Art. 136. Nauka religji w szkołach początkowych i średnich ogólno-kształcących jest obowiązkowa dla uczniów właściwego wyznania. Kierownictwo nauki religji w szkołach spoczywa w rękach właściwego Kościoła lub związku religijnego w zakresie zgodności z zasadami odpowiedniego wyznania. Sprawa kosztów nauki religji będzie unormowana w drodze ustawodawczej.
Art. 137. W szkole początkowej nauczyciel w miarę możności powinien być wyznania większości dzieci.

Art. 138. Wszyscy obywatele są obowiązani do służby wojskowej.
Zwolnienia od tego obowiązku, zwłaszcza dla duchowieństwa, ustanowią osobne ustawy.
Rodzaj i sposób, porządek i czas trwania służby oraz wszelkie świadczenia na cele wojskowe określone będą w drodze ustawodawczej.

Art. 139. Siła zbrojna może być użyta do uśmierzania rozruchów wewnętrznych albo do przymusowego wykonywania ustaw tylko na żądanie władzy cywilnej przy ścisłem zachowaniu ustaw, w tym przedmiocie wydanych. Wy-