Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/034

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
III. Regencja i opieka.


Art. 24. Gdyby Król był małoletni lub z innego powodu rządzić nie mógł, rządy sprawować będzie Regent, jak również, gdyby Król umarł, a było możliwem, iż się narodzi pogrobowiec Następca tronu.
Sejm powołany do wyboru Króla, może powołać na Regenta osobę wyznania rzymsko - katolickiego i narodowości polskiej na czas do objęcia rządów przez elekta.
Art. 25. Regencję obejmuje Następca tronu, o ile jest pełnoletni i zdolny do sprawowania rządów w chwili, gdy zachodzi potrzeba regencji. W braku takiego Następcy, Sejm wybiera na Regenta osobę wyznania rzymsko-katolickiego.
Regent wybrany przestaje być Regentem, gdy zdolny do sprawowania rządów Następca tronu stanie się pełnoletni. W tym wypadku Następca obejmuje regencję.
Art. 26. Gdyby za życia Króla stało się rzeczą prawdopodobną, że Następca tronu nie będzie mógł objąć rządów, w drodze ustawy może być wyznaczony Regent na wypadek potrzeby regencji.
Regent wyznaczony winien złożyć rządy w ręce Następcy tronu zdolnego do sprawowania rządów, skoro ten osiągnie pełnoletność.
Art. 27. Potrzebę Regencji stwierdza Rada Ministrów.
Gdy ustanowienie regencji jest konieczne z powodu choroby lub ciężkiej ułomności fizycznej Króla, Sejm na wniosek Rady Ministrów stwierdza potrzebę regencji.
Stwierdzenie potrzeby regencji oraz objęcie regencji zostają bezzwłocznie ogłoszone w dzienniku praw Państwa.
Art. 28. Regent wykonywa prawa i obowiązki Króla w jego imieniu, złożywszy przysięgę według roty, ustalonej w niniejszej ustawie. Jedynie przepisy Konstytucji o porządku dziedziczenia tronu i o regencji nie mogą uledz zmianie w czasie rządów Regenta.
Art. 29. Regent zamieszkuje stale w granicach państwa.
Art. 30. Regent pobiera trzecią część z uposażenia pieniężnego Króla, o ile Sejm nie postanowi inaczej.