Strona:PL Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa.djvu/098

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


i zuchwałe dziecię, sam we wszystkich potrzebach i przygodach za rękę prowadził, od grzechów powściągał, przeciw swéj woli i błędnemu rozumowi zasłaniał i od wszelkich innych mych nieprzyjaciół widomych i niewidomych statecznie bronił, czyniąc mnie posłusznycm natchnieniom Ducha ś., i gotując mi szczęśliwe w Panu skonanie przez zasługi Jezusa Chrystusa. Amen.


MODLITWA
Ś. Karóla Boromeusza do Ś. Anioła Stróża.

Najświętszy, a najużyteczniejszy Strażniku Aniele Boży, czynię cię wykonawcą testamentu i ostatniéj woli mojéj, abyś mi wyjednał u Pana mego trojaką łaskę. Pierwsza jest: abyś mi darował przynajmniéj jedno rzewliwe westchnienie z onych niezliczonych, które On miał, gdy przez trzy godziny w mękach na krzyżu wisiał, któreby smutkiem i mocą swoją uśmierzyło straszne owe i lękliwe łkania i tęskności serca, jakie mnie w godzinę śmierci mojéj trapić będą: i żeby przenajchwalebniejsza Matka Zbawiciela mego Marya przynajmniej mi jedno spojrzenie dała z onych, które miała stojąc pod krzyżem, gdy najczystsze panieńskie oczy swoje w jedynym Synu swoim zanurzyła. Druga łaska jest: abyś mi, najwierniejszy Stróżu mój! przybył w onę godzinę, kiedy się dusza moja rozłączać będzie od ciała, abym trafił na łaskawego Sędziego przez zasługi onéj gorącéj miłości, któą Jego ojcowskie serce pałało na krzyżu dla zbawienia ludzkiego. Trzecia łaska jest: abyś Ty sam, najlitościwszy Stróżu mój! miał sobie poleconą duszę moję, a gdy wyjdzie z ciała, ofiarował ją Odkupicielowi mojemu, abym go wespół z Tobą w chwale niebieskiéj oglądał, doskonale miłował i na wieki się z Nim cieszył. — Niech nas Bóg błogosławi i zbawi od wszelkiego złego, a potem doprowadzi do żywota wiecznego. A dusze wiernych zmarłych niech odpoczywają w pokoju. Amen.


Inna Modlitwa.

Najsłodszy Aniele Stróżu a najżyczliwszy mój przyjacielu, obrońco i nauczycielu prawdziwy, skarbie nieśmiertelnośći mojéj szczęśliwéj, dziękuję Bogu mojemu za to, że dał mi Ciebie za Stróża i Patrona, dziękuję i za wszystkie dary, któremi Cię przyozdobić raczył. Dziękuję i Tobie najwierniejszy i najpilniejszy wszystkich potrzeb moich tak doczesnych jako i dusznych Opiekunie, że mnie