Strona:PL Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć.djvu/037

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.
PRZYPISY DO PRZEDMOWY.

(1) Rękopis własnoręczny dzieła Kopernika O obrotach ciał niebieskich, znajduje się zachowany w Bibliotece hrabiego Erwina Nostitz w Mieszycach w Czechach. Jest on w formacie małym półarkuszowym, pisany na papierze, wszędzie jednostajnemi, równemi i drobnemi literami, zupełnie zgodny z piérwszem Noryinberskiem r. 1543 wydaniem, wyjąwszy że ma nadto przedmowę autora, którą tu na stronnicy 10—12 umieściliśmy z przydaną na dwóch kartach podobizną. Wszystkie figury w rękopisie są starannie grafionem kreślone. Tytuły i wyrazy początkowe są czerwonym atramentem pisane. W rękopisie wiele znajduie się poprawek tego wielkiego męża. Początkowe słowa i niektóre twierdzenia są poprawiane, i im dalej, tém więcej poprawek, w końcu są połówki a nawet całe stronnice poprzekreślane i na brzegach inne myśli wypisane. Rachunki i tablice, Kopernik, jak widać, kilkakrotnie przeglądał i poprawiał, wiele z ruch w dziele umieszczonych, w rękopisie nie znajduje się; zapewne oddzielnie składaczowi były przesłane. Jedna nawet z figur jest przekreślona, co pokazuje, jak wielką staranność autor w ułożeniu swego dzieła zachował. Rękopis ten przodkowie hrabiego Nostitza kupili od pewnéj wdowy, jak to widać z następujących napisów na początku książki położonych.
„Szanownego i biegłego obojga praw doktora, pana Mikołaja Kopernika, kanonika Warmijskiego w Prusach niemieckich (sic), sławnego matematyka, dzieło O obrotach niebieskich, własną ręką napisane i dotąd w bibliotece Jerzego Joachima Re tyka, oraz Walentego Othona zachowane, dla użytku poświęcających się matematyce, nabył M. Jakób Christmann, dziekan wydziału sztuk w r. 1603 dnia 19 grudnia.“
Drugiéj ręki:
„Tę książkę, od wdowy świętej pamięci M. Jakóba Christmana kupioną za stosowną cenę, do swojej przeniósł biblioteki Jan Ainos Nb anus roku 1614 dnia 17 stycznia w Heidelbergu.“
Na drugiéj stronie podpisał się właściciel rękopisu:
„Otto Freiherr von Nostitz mpp.“