Strona:PL Maeterlinck - Życie pszczół.djvu/95

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
87
ŻYCIE PSZCZÓŁ.

niejszy w naturze po mózgu człowieka, jakkolwiek innego zupełnie rodzaju i budowy.[1] Tutaj także, jak u wszystkich znanych nam tworów, mózg jest zarazem siedliskiem władzy, prawdziwej siły, rozumu i zwycięztw. I tutaj też ten niewidzialny atom tajemniczej substancyi ujarzmia i stwarza materyę i umie zdobywać sobie naczelne i trwałe miejsce wśród olbrzymich i bezwładnych potęg nicości i śmierci.

XXIX.

A teraz powróćmy do rojącego się ula, który nie czekał końca naszych rozumowań, aby wydać hasło odlotu. W chwili zatrąbienia pobudki, zda się, że wszystkie bramy miasteczka otwierają jednocześnie swe podwoje za jednem gwałtownem pchnięciem — i nagle

  1. Mózg pszczoły — podług obliczeń Dujardin’a — stanowi ⅟174 część wagi całego owadu mózg mrówki ⅟296. Wzamian za to „ciała szypułkowate“, które zdaje się rozwijać w miarę tryumfów, odnoszonych przez inteligencyę nad instynktem, są nieco mniejsze u pszczoły, aniżeli u mrówki. Wobec wzajemnego znoszenia się tych plusów i minusów zdaje się wynikać z przytoczonych cyfr (mając jednak zawsze na względzie hypotetyczność i niejasność całej sprawy), że wartość umysłowa pszczoły i mrówki musi być prawie równa.