Strona:PL Lindeman-Toksykologja chemicznych środków bojowych.djvu/247

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nego i miejscową rozedmę i niedodmę. Śmierć powstaje wskutek nagłego porażenia serca, którego mechanizm jest jeszcze zupełnie niewyjaśniony. Działanie na skórę zwierząt mało się różni od działania iperytu. Mamy takąż samą suchą zgorzelinę skóry i powoli gojące się wrzody. W pewnych wypadkach wskutek następnego zakażenia drobnoustrojami zgorzelina ta może przybrać charakter zgorzeliny szpitalnej i wywołać ogólne zakażenia krwi czyli posocznicę.
Po wdychaniu par luizytu mamy zwykłe uszkodzenia dróg oddechowych, zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, połączone z martwicą śluzówki i następnem powstawaniem błon wrzekomych i ognisk zapalenia płuc typu zrazikowego. W razie następnego zakażenia powstają ropniki i zgorzelina płuc. Płyn obrzękowy zarówno po podskórnych zastrzykiwaniach, jak i po zatruciu przez powietrze ma zwykłe właściwości. W pewnych przypadkach nabiera on jednak właściwości podobnych do ustalonych dla zatruć fosgenem, t. j. wysięk ma ten sam skład co i plazma krwi. Jest to wskazówka znacznego uszkodzenia ścianek naczyń włoskowatych płuc. Takie zmiany w naczyniach włoskowatych zauważono również w innych narządach (jelita, nerki). Są one pospolite w zatruciach prawie wszystkiemi pochodnemi arsenowemi.
Działania luizytu na ustrój, o ile się nie bierze pod uwagę zatrucia arsenem wogóle, jest jeszcze zupełnie niewyjaśnione. U zwierząt, które wytrzymały pierwszy ostry okres zatrucia, nie zauważono dotychczas żadnych następnych zachorowań. Odwrotnie, udawało się nawet zaobserwować zwiększenie wagi ciała i liczby czerwonych krwinek, jak to bywa po używaniu terapeutycznem innych organicznych związków arsenu. Zmiany przemiany materji nie są jeszcze zbadane.
Co do losów luizytu w ustroju, to trzeba znowu podkreślić, że ścisłych danych brak. Z jego właściwości chemicznych wynika, że jest on, podobnie jak i chlorek arsenu, środkiem podlegającym dość łatwo hidrolizie. (Rurki, przez które pędzono mieszaninę pary luizytu z wilgotnem powietrzem, pokrywają się kwiatem kwasu arsenawego). Oprócz tego wiadomo, że luizyt w razie działania mocnego rozczynu KOH wytwarza acetylen.
Trucizny skórne, a przedewszystkiem takie, które w stanie pary albo pyłu zdolne są wywołać dość szybko następujące zmiany, mają bezwątpienia wielką przyszłość jako środki bojowe. Najskuteczniejsze będą prawdopodobnie trucizny wywołujące natychmiastowe podrażnienie czuciowych nerwów skóry, mianowicie