Strona:PL Krolewska-Pruska gieneralna szkolna ustawa dla rzymskich-katolików w miastach i na wsiach samowładnego księstwa Sląska i hrabstwa Glacu 1765.djvu/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
W ktorey ſpecifikacyi tak przytomne iako i te dźieći, ktore nie były, nanotować powinien i Plebanowi oddać. Pomieniona ſpecyfikacya iak ma bydź formowana, pokazuie śięſub Lit. F. ktore Bakalarz, czyli Preceptor ſzkoły, co poł roku z Extraktem Tabeli Plebanowi oddać a on Archy-Presbiterowi, a tenże zaś powinien poſłać ſzkoły Inſpektorowi, ſummowawſzy tak te, ktore w godźinach repetycyi bywały, iako, ktore nie były przytomne i w Tabeli wyrażone bydź maią, aby ie według No. 69. w donieśieniu ſwoim podał.
29.
Katalog, czyli reieſtr dźieći do ſzkoły należących ma bydź piſany.
Naylepſzy zaś ieſt ſpoſob, do ſzkoły dźieći przyćiągnąć, kiedy punktualny reieſtr wſzyſtkich dźieći ſpiſany będźie. Bakalarzow po wśiach powinność, z Matryki kośćielney według z dawna publikowaney Instrukcyi, wypiſać takowy Katalog, iako też i dźieći przyległych wśi maią bydź w nim ępięane, ktorych imiona i przezwiſka łatwo im będźie dowiedźieć śię w każdey Parafii.
30.
Iak po miaſtach Katalogi maią bydź utrzymane.
Trudniey zaś będźie po miaſtach, ponieważ z innych mieyſc przybywaią oſoby. W czym ołotwiaiąc rozkazuiemy Każdemu Poſeſorowi domu, aby co poł roku czternaśćie dni przed S. Michałem i 14 dni przed S. Ierzym Magiſtratowi każdego miaſta z numerą domu ſwego podał ſpecyfikacyę dźieći wyrażaiącą, iak śię zowią, i ktorego ſą wieku, niemniey imiona i profeſye rodźićow Ich, Magiſtat zaś powinien takową ſpecyfikacyę Plebanowi odeſłać do formowania ſzkoły Katalogu.
31.
Do domowych Preceptorow nie maią inney Familii dźieći bydź poſyłane a ſzkoły małe maią bydź znieśione.
Obywatelom po miaſtach, nie zabraniamy, domowych dla dźieći Preceptorow trzymać, iednakże, aby nie z ſzkodą publiczney ſzkoły było, to tedy zakazuiemy, aby inney Familii dźieći do tych prywatnych Preceptorow nie chodźiły; Iako też wſzyſtkie po kątach prywatne małe ſzkoły od Magiſtratow znieſione bydź maią, a rodźice, ktorzy oęobnych Preceptorow trzymać nie mogą, powinni dźieći ſwoie do mieyſkiey ſzkoły, pod wymienioną karą, iakby w tym wykroczyli, poſyłać.
32.
Dźieći, ktore do ſtudiow udać śię zamyślaią, wſzyſtkie maią bydź pierwey examinowane.
Co śię zaś tych uczniow tycze, ktorzy ſtudować zamyślaią, i według publikowanego ułożenia wyſpoſobieni ſą, nie trzeba właśnie do 13tego roku czekać; wolno im i prędzey do ſzkoły śię Iezuitſkiey udać, kiedy śię iednak wizytuiącemu Archi-Presbiterowi albo Inſpektorowi ſwemu prezentowali, i od nich światectwo odebrali, że należyćie i pięknie dobry liſt piſać, ſpecies Arytmetyki i w łamaney liczbie, i rożnego gatunku rachunki Reguły de Tri umieią. Tey powinnośći podlegać maią i dźieći od domowych Preceptorow informowane, kiedy maią bydź przyięte do Iezuitſkiey ſzkoły, iako też do rewizyi Archi-Presbiterow i Inſpektorow publicznych ſzkoł, należą te dźieći.
33.
Domowi Preceptorowie nie powinni prędzey bydź przyięći, ażby Ateſtatum pokazali.
Zakazuiemy, aby śię nikt nie ważył, takich domowych Preceptorow przyimować, ktorzyby od Seminarii Dyrektora albo od Plebona albo też od uczącego ſzkoły tego mieyſca nie mogli pokazać Atteſtatum, że ſą ſpoſobni do uczenia dźieći. A że nie zchodźi tym Preceptorom na okazyi,