Strona:PL Kreczmar - Kwestja agrarna w starożytności.pdf/82

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
BIBLJOGRAFJA

Brak zupełny prac z dziedziny społeczno-gospodarczej historji narodów starożytnych w języku polskim zmusza do korzystania wyłącznie z obcych literatur naukowych.
Na pierwszy plan występuje kapitalna dwutomowa praca Roberta Pöhlmanna, p. t. „Geschichte der sozialen Frage und des Kommunismus in der antiken Welt“. Wśród innych zagadnień społecznych, których genezą i historją autor się zajmuje, poczesne miejsce zajęła tu sprawa agrarna w Grecji i Rzymie, choć nie ze wszystkiemi wnioskami, jakie świetny zresztą znawca źródeł z nich wyciąga, można się godzić; niektóre, wyraźnie odbijające skłonność utalentowanego uczonego do czynienia ryzykownych analogij i postrzegania „komunizmu“ tam nawet, gdzie go zgoła nie było, wymagają starannej rewizji i konfrontacji ze źródłami. Grzeszy również autor niechęcią do demokracji ateńskiej i sympatją do „monarchji demokratycznej“, co stanowi cechę większości historyków niemieckich.
}Sporą wartość posiada artykuł Maxa Webera o „Stosunkach agrarnych w starożytności“, umieszczony w „Handwörterbuch der Staatswissenschaften“.
Rolę sprawy agrarnej w rewolucji greckiej VII – VI w. omawia pośrednio P. Cauer w rozpra-