Strona:PL J Bartoszewicz Historja literatury polskiej.djvu/763

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

się w sanskrycie [1]). Juljan Kotkowski, doktór medycyny, ogłosił świeżo wydanie polskie kroniki Nestora; fakt ważny jako zasada, ale wykonanie mniéj szczęśliwe [2]).
303. W Warszawie i w Królestwie najwięcéj było i jest dzisiaj badaczy historycznych. Z pomiędzy dawniejszych tych, co już poumierali, wspomnimy o następujących: Tymoteusz Lipiński, współautor Starożytnéj Poolski i zbieracz przysłowiów narodowych, umarł we wrześniu 1856. Przed nim umarł Wincenty Hipolit Gawarecki, który spisywać zaczął już przed 1830 rokiem historje miast i różnych osad mazowieckich, nie było w nim żadnego talentu, ale podziwiali wszyscy cierpliwość bernardyńską bez granic. Ignacy Zagórski pierwszy poruszył rzecz numizmatyczną w Polsce (umarł w Piotrkowie dnia 19 listopada 1854 roku). Za jego śladami poszli: Kazimierz Stronczyński [3]) i Kazimierz Bandtkie-Stężyński [4]). Seweryn Gołębiowski, syn Łukasza, zwiastował wielkie nadzieje, ale rychło go śmierć zabrała. Wydrukował „Dzieje Zygmunta Augusta“, mniéj dokładne i na wzór ojca. Opracował również żywoty wielkich mężów przeszłości, jako to: Żółkiewskiego, Chmieleckiego, Tomasza Zamojskiego, Chodkiewicza, w których wiele rzeczy nowych, bo czerpał ze źródeł; prawda że nie miał poglądu, bo rzeczą Gołębiowskiego było kompilatorstwo, mniéj więcéj artystyczne [5]).

Kazimierz Władysław Wójcicki wciąż jeszcze wydaje materjały historyczne, jak dawniéj, i tém się nawet już głównie dzisiaj zajmuje.

  1. A Marcinkowski wydał: „Stepy, morza i góry“, „ Lud ukraiński“ oraz kilka powieści i drobnych szkiców. Pisarz nie bez talentu, ale chorujący na popisywanie się podejrzanéj wartości erudycją. Największym jego przeciwnikiem literackim był Al. W. Darowski. Mieszka w Kijowie.
    Przyp. wyd.
  2. J. Kotkowski, professor Szkoły głównéj warszawskiéj, obecnie mieszka w Kijowie. Poświęcał się specjalnie geografji.
    Przyp. wyd.
  3. K. Stronczyński, senator, urodzony 1809 roku, wydał: „Wzory pism dawnych“, „Statut wiślicki“, „Pieniądze Piastów“ i t. d.
    Przyp. wyd.
  4. K. Bandtkie-Stężyński wydał w roku 1840 „Numizmatykę krajowa“.
    Przyp. wyd.
  5. S. Gołębiowski urodzony w roku 1820 w Puławach, umarł w roku 1854.
    Przyp. wyd.