Strona:PL Ignacy Gajewski - Nowy Instytut Weterynaryjny w Warszawie.pdf/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

do budynku kliniki chirurgicznej, tylko rozplanowanie sal jest nieco odmienne. I tak przez najbliższe drzwi wchodzi się do dużej sali o dwóch oknach, położonej od dziedzińca, przeznaczonej do przyjmowania i udzielania porad małym zwierzętom z chorobami wewnętrznemi. Z tej sali jedne drzwi prowadzą do kliniki dla małych zwierząt, obszernej sali o 8 oknach, drugie do pokoju o dwóch oknach, przeznaczonego dla assystenta i deżurnego studenta, trzecie drzwi prowadzą do stajni. W pomienionych pokojach i salach podłoga jest z terrakoty. Stajnia niczem się nie różni od stajni chirurgnej. W samym kącie zetknięcia się skrzypeł budynku znajduje się obszerne wejście prowadzące do maneżu, wielkość którego, położenie i oświetlenie są takież same jak sali operacyjnej, tylko podłoga jest tutaj asfaltowa.

Klinika terapeutyczna.

Maneż nietylko służy do przyjmowania chorych zwierząt, lecz zarazem służy jako pracownia terapeutyczna. Z maneżu jedne drzwi prowadzą do stajni, drugie na mały ciemny kurytarz, z którego wchodzi się do gabinetu profesora (obszernego pokoju o dwóch oknach), do pokoju dla służby i do przedsionka a ztąd na dziedziniec.
Budynek dla anatomii normalnej. Zdala poza gmachem głównym, po stronie lewej i od ulicy Terespolskiej stoi jednopiętrowy budynek dla anatomii normalnej. Dwa wejścia prowadzą do jego wnętrza: jedno obszerne do wielkiej sali z 3 stron oświetlonej 12 oknami, z podłogą terrakotową. Sala ta, to prosektoryum dla studentów. Drugie wejście do przedsionka, z którego wchodzi się do właściwego prosektoryum, z podłogą asfal-