Strona:PL Ignacy Gajewski - Nowy Instytut Weterynaryjny w Warszawie.pdf/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

logicznymi i akuszeryjnymi. Klinika dla małych zwierząt przedstawia obszerną salę zajmującą całą szerokość budynku i oświetloną sześciu dużemi oknami. W opisanych tylko co oddziałach kliniki chirurgicznej podłoga ułożoną jest z terrakoty. W samym kącie zetknięcia się skrzydeł budynku, obszerne wejście prowadzi do sali operacyjnej przeznaczonej dla dużych zwierząt; tutaj ma miejsce także udzielanie porad zwierzętom przyprowadzonym.

Klinika chirurgiczna od strony podwórza.

Sala operacyjna zajmuje całą szerokość budynku, oświetlona dziesięcioma dużemi oknami od ulicy Grochowskiej i Terespolskiej, oprócz tego zaopatrzona jest jeszcze oświetleniem górnem; podłoga tutaj ułożona jest z kostek drewnianych na pokładzie cementowym. Z sali operacyjnej jedno wejście prowadzi do stajni, drugie na kurytarz. Stajnia po środku ma szeroki pasaż, po bokach którego jest dziewięć obszernych stanowisk dla dużych zwierząt, rozdzielonych wysokiemi drewnianemi przegrodami, a każde z nich oświetlone jest dwoma niedużemi oknami, umieszczonemi w górze. Ze stajni drewniane wschody prowadzą na poddasze, przeznaczone na skład karmi. Podłoga w stajni asfaltowa.
Z sali operacyjnej wchodzi się na ciemny kurytarz, w którym znajduje się 3 drzwi: jedne z nich prowadzą do pokoju o dwóch oknach, przeznaczonego dla asystenta chirurgicznego i deżurnego studenta, drugie do pokoju dla służby, trzecie do przedsionka, z którego wychodzi się na dziedziniec. Podłogi w tym oddziale są asfaltowe.
Klinika terapeutyczna znajduje się po prawej stronie głównej bramy i dotyka z jednej strony ulicy Grochowskiej, z drugiej targowicy końskiej. Budynek ten w zupełności jest podobny