Strona:PL Harcerstwo poznańskie w pierwszem dziesięcioleciu M. Lissowski.pdf/16

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
14

Mimo tak niekorzystnych warunków praca postępowała raźno naprzód, a organizacja wzrastała z tygodnia na tydzień. Lecz niezadługo zaszedł nowy smutny wypadek. Oto druh Cezary Jindra — dotychczasowy kierownik drużyny „Piast”, — który był poddanym austrjackim został z powodu czynnego udziału w towarzystwach polskich, zwłaszcza w skaucie, wydalony z granic Rzeszy niemieckiej i odtransportowany do Austrji.
Kierownictwo drużyny „Piast“ polecono druhowi Winc. Wierzejewskiemu, dotychczasowemu zastępcy druha Jindry. Drużyna coraz bardziej się rozrastała, tak, iż w grudniu 1913 r. składała się z 12 pełnych zastępów, obejmujących około 120 druhów. Pierwszym plutonem kierował druh Skowroński Leonard, drugim druh Śniegocki Henryk, trzecim druh Skrzypczak. Powstała więc myśl utworzenia z każdego plutonu odrębnej drużyny, któreby się łączyły w hufiec „Piast“.
W tym celu zwołano 12 grudnia 1913 r. walne zebranie w Domu Katolickim, na którem za wspólną zgodą utworzono z dotychczasowej drużyny „Piast“ hufiec, a dotychczasowym plutonom, przeistaczając je w drużyny, nadano następujące nazwy: Pierwszy pluton zwał się odtąd „1 druż. hufca skautów „Piast“ im. Bolesława Chrobrego“, drugi pluton: „2 druż. h. skt. „Piast“ im. Kazimierza Wielkiego“, trzeci pluton: 3 druż. h. skt. „Piast“ im. Mieczysława I“.
Dotychczasowych plutonowych wybrano tajnem głosowaniem drużynowymi, a drużynowego druha W. Wierzejewskiego hufcowym.
Ważnym tym aktem wszedł hufiec „Piast“ na nową drogę rozwoju. Po dwumiesięcznej pracy powiększa się on o jedną jeszcze drużynę. Nowoutworzona drużyna im. Władysława Jagiełły (Żuław) przystępuje do hufca jako 4 drużyna. Ciągły napływ nowych członków spowodował rozrost niebywały, tak, iż w lipcu 1914, liczył hufiec „Piast“ 27 pełnych zastępów. Każdy zastęp zgromadzał się raz w tygodniu pomiędzy godziną ósmą a dziesiątą wiecz. w mieszkaniu jednego z członków na pogadankę; na pogadankach tych poznawano się z prawem skautowem, ćwiczono się w różnych sprawnościach skautowych, miewano odczyty o bohaterach narodowych i mężach