Strona:PL Hadaczek Neolityczne cmentarzysko.pdf/18

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

boty. Poniżej towarzyszy liniom rząd krótkich kresek wciętych.
W okolicach uszek występują na brzuścu po trzy trapezowe pasy utworzone z równoległych rządków wgłębionych kresek.
3. Amfora (tabl. IX, fig. 1) z czterema uszkami spiczastemi, 26 cm. wysoka, u dołu 6 cm., u góry 13 cm. szeroka. Cztery równoległe linie podwójne sznurkowej kg zdobią krótką szyję. Brzuśce w okolicach uszek pokryte jest trapezowymi pasami, utworzonymi z równoległych rządków krótkich kresek przeplatanych rządkami daszkowato ułożonych.
Rządki krótkich kresek prostych i kresek daszkowych zdobią dno i ścianę boczną nakrywki tak.

VI. Nakrywki.

1. Nakrywka (tabl. TV, fig. 1) 4 cm. wysoka, u dołu 10½ cm., u góry 15 cm. szeroka. Ściana boczna ozdobiona gęsto ułożonemi liniami sznurkowej roboty. Krótkie kreski proste pokrywają brzeżek dna, zataczając koło, w którem zapomocą rządków kresek wciętych oznaczone są dwie średnice przecinaj pod kątami prostymi. Rządkami krótkich kresek wgłębionych pokryte są także ćwiartki kołowe.

VII. Zdobnictwo ceramiczne.

Ceramika cmentarzyska w Złotej nosi na sobie cechy tego rodzaju, że one uprawniają nas do odniesienia jej do młodszej fazy neolitycznej cywilizacyi. Pod względem form nie świadczy ona o bujności inwencyi ówczesnego garncarza. Tylko kilka kształtów powtarza się w inwentarzu każdego grobu. Lecz kształty te już dokładnie wyrobione i nie pozbawione pewnej gracyi, przyczem występuje na jaw wyraźna tendencya do tworzenia nowych typów zapomocą wprowadzania pewnych odmian w ukształtowaniu naczyń jednej formy; dowodzą tego przedewszystkiem liczne egzemplarze czar z uszkami, które widocznie różnią się w drobnych szczegółych między sobą i zewnętrzną linią form zbliżają się raz do smukłych kubków, drugi raz do kulistych amfor. Nadto wprowadza między nie znaczniejsze różnice kształt i osadzenia uszka, które bywa albo równo szerokie, albo jest u góry o wiele szersze i posiada odgięte brzegi, tworząc motyw zbliżony do półksiężyca.
Główną jednak zaletą tej ceramiki jest jej nader charakterystyczna ornamentyka, dokonana techniką wyciskania. Linie sznurkowej roboty, które występują prawie na każdem naczyniu, łączą tę ceramikę z garncarstwem neolitycznem innych krajów Europy. Lecz sposób wykonania tych linij, odznaczających się niezwykłą cienkością, śmiałe łączenie kilku linij w pasy równoległe, a głównie