Strona:PL Hadaczek Kultura dorzecza Dniestru.pdf/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Kultura dorzecza Dniestru[1] w epoce cesarstwa rzymskiego
napisał
Prof. dr. Karol Hadaczek.
Z 9 tablicami.

Stosunki cywilizacyjne w dorzeczu górnego Dniestru z epoki cesarstwa rzymskiego były dotychczas mało znane. Dopiero w ostatnich czasach wydobyto na światło dzienne w kilku miejscowościach tego obszaru charakterystyczne wykopaliska, które pozwalają nieco rozejrzeć się w osadnictwie i choć w części wniknąć w ruch przemysłowo-handlowy krainy naddniestrzańskiej.
Oddawna zwracały na siebie uwagę monety rzymskie, znajdowane luzem lub w większych skarbach na licznych miejscach wschodniej Galicyi[2]. Do nich przyłączają się fabrykaty prowincyonalno-rzymskie tego rodzaju, jak brązowa ręka wotywna z Myszkowa[3], naczynie szklane z Bilcza Złotego[4], wieszadełka fallusowe[5] lub brązowe fibuły, które odkopano bądź pojedynczo na polach lub w osadach czy cmentarzyskach.

Tylko wykopaliska tego ostatniego typu mogą mieć wartość

  1. Rzecz to była czytana na posiedzeniu Wydziału filologicznego Akademii Umiejętności d. 17 paźdz. 1911. r.
  2. Zob. zestawienie skarbów w Eos t. V, str. 59—60, które należy uzupełnić skarbem odkrytym w roku 1908 w Kasperowcach (około tysiąc monet srebrnych z portretami Crispiny, Faustiny, Lucilli, Antoniusa Piusa, M. Aureliusa, Commodusa, P. L. Verusa, Pertinaxa).
  3. Jahreshefte des 6. arch. Inst. VII str. 150, fig. 28.
  4. Tamże str. 152 fig. 29.
  5. Die österr. Monarchie in Wort und Bild str. 130. Na uwagę zasługuje wykopalisko w Stebniku bohorodczańskiego powiatu. Mater. IV, str. X (srebrny pierścień. tarcza, sztaba złota. 8 srebrnych monet rzymskich).