Strona:PL Gibess - Obozownictwo.pdf/178

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

w każdej chwili wiedzieć godzinę, harcerze urządzają w obozie zegar słoneczny; można z niego korzystać tylko w dni pogodne.
Pamiętać należy, że cień laski, jest najkrótszy w samo południe, najdłuższy o wschodzie i zachodzie słońca.
Mydło w obozie. Gdy masz iść do obozu, włóż mydło do małego blaszanego pudełka; nie zapomnij włożyć kawałka flaneli, przyda ci się ona przy myciu. Blaszane pudełko chroni od wilgoci i brudu; możesz je bezpiecznie włożyć do plecaka.
Jak nabić głowę siekiery na trzon? Prawie wszyskie siekiery skautowe, wkrótce po nabyciu, rozlatują się. Klin wbity w toporzysko prędzej czy później obluźni się, wysunie, a głowa siekiery zleci. Gdy to się zdarzy, zwykle umocowuje się głowę na nowo, przy użyciu tego samego klina, skutkiem czego głowa w krótkim czasie znowu zlatuje. Tego rodzaju siekierą nie można nic większego robić, gdyż ciągle istnieje obawa, że głowa zleci i uderzy kogo, co może pociągnąć za sobą bardzo niemiłe skutki. Cieśla nigdy niema kłopotu ze swoim młotem lub siekierą, a sposób postępowania, jakiego on używa, aby głowa latami siedziała na toporzysku, jest następujący.
Jeżeli głowa zleci, należy dokładnie oczyścić szczelinę, w której siedział klin z resztek kleju i drzewa. Następnie z kawałka twardego drzewa (np. dębowego lub grabowego) sporządzić klin, nieco większy