Strona:PL Gibess - Obozownictwo.pdf/147

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

by nie przypalić, obraca na drugą stronę, rumieni i podaje.
33. Befsztyki. 3½ f. polędwicy wołowej wyżyłować, oczyścić z błony, pokrajać w poprzeczne dość duże plastry, zbić jaknajsilniej, nadać kształt okrągły, posolić i kłaść na gorące masło; gdy się z jednej strony usmarzy, obrócić na drugą.
34. Bigos. 4 f. kwaśnej kapusty obmyć, wycisnąć z wody i dodać ½ f. smalcu, dusić pod pokrywą. Gdy kapusta jest już prawie miękka, dodaje się 1 f. pieczeni wołowej i 1 f. wieprzowiny pokrajanych w kostkę. Wszystko dusi się 20–30 minut i podaje z ziemniakami.

Kompoty.

35. Kompot z jabłek lub gruszek. Obrać jabłka lub gruszki starannie ze skórki, wyjąć z nich środki, najlepiej łyżeczką, i wrzucać na kipiącą, osłodzoną wodę. Ilość cukru zależna jest od słodyczy owocu. Gdy jabłka ugotują się z jednej strony, obrócić je na druga, gdy są całkiem miękkie, wyjmować ostrożnie łyżką na talerz. Jeśli sok jest za kwaśny, dodać doń cukru, zagotować kilkakrotnie i zalać nim owoce. Podać gdy wystygnie.
36. Kompot z wiśni lub innych owoców. Wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, należy oczyścić z pestek, wrzucić na niewielką ilość gotującego się syropu i gotować, póki owoc nie zmięknie. Wyjąć na talerz,