Strona:PL Gibess - Obozownictwo.pdf/144

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

na kapuśniak wieprzowych żeberek), włożyć do 4 l. wody, dodać związane marchewkę, pietruszkę i kawałek świeżej kapusty – dlatego związane, by móc je przed podaniem wyrzucić – następnie dodać 3 f. kwaszonej kapusty, gotować 3 godziny, dodać 4–6 grzybków. Gdy kapusta już gotowa, wrzuca się do niej ½ f. wędzonej słoniny, (słonina i grzyby nie koniecznie muszą być dodane) i podaje pokrajawszy drobno grzybki, słoninę i mięso. Można zaprawić łyżką masła lub smalcu i łyżką mąki; trzeba przyrumienić. Następnie zaprawę zalewa się zimną wodą, by nie zrobiły się z niej kluski, rozbija dobrze, wlewa do kapuśniaku i zagotowuje.
24. Ziemniaczanka. Nastawić smak z 1 f. mięsa lub kości, 4 litrów wody i odrobiny suszonej lub świeżej jarzyny. Gdy się już smak wygotuje, wrzucić 3 f. ziemniaków pokrajanych w kostkę, po kwadransie zupa będzie gotowa.
25. Ziemniaczanka postna. Ugotować postny smak z młodych jarzyn: pół szklanki wyłuskanego groszku, kilkanaście strączków fasoli drobno pokrajanej, kilka marchewek, pietruszka, 2 f. ziemniaków pokrajanych w kostkę; wszystko posolić i gdy jarzyny są miękkie, zaprawić śmietaną lub jajami, jak krupniki.
26. Zupa mleczna „Nic“. Na 8 osób zagotować 3½ litra mleka; 8 żółtek utrzeć do białości z 8 łyżkami cukru; do mleka dodać wanilji lub skórki z cytryny, a do żółtek łyżeczkę kartoflanej mąki. Gdy