Strona:PL Gibess - Obozownictwo.pdf/143

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Zupy.

20. Rosół. Mięso na rosół musi być świeże. Gdy chcemy by mięso z rosołu było użyte jako sztuka mięsa, musimy wziąć krzyżówkę, lub białą pieczeń. Na 8 osób trzeba, wziąć 4 f. mięsa, obmyć, włożyć do 3 l. zimnej wody, dodać parę oskrobanych marchewek, pietruszki, cebulę, posolić i gotować 3 godz. Przecedzić i zasypać makaronem, grysikiem lub podać czysty.
21. Krupnik. Zgotuj smak z 2 f. kości i paru jarzyn w 3 l. wody; osobno zasyp na litr wody 1½ szklanki krup perłowych, dodaj 2 łyżki masła i gotuj. Gdy są już zupełnie miękkie, dodaje się je do smaku z kości, zagotowuje i soli; nie można krupniku poprzednio solić, bo nieładnie ciemnieje.
22. Krupnik postny. Jeżeli krupnik ma być postny, to gotujemy smak z samych jarzyn. Na 3 l. wody bierze się kilkanaście marchewek, 3–4 pietruszki, cebulę, przecedza się i tak jak poprzednio dodaje krup – następnie przed samem podaniem zabiela śmietaną. Trzeba wziąć ¾–1 litra śmietany, dodać do niej łyżkę mąki i rozbić, by grudek nie było; dolać do śmietany parę chochli gorącej zupy, szybko przytem śmietanę mieszając. Gdy nie mamy śmietany, możemy zaprawić krupnik żółtkami, (1 na osobę). Żółtko rozbić, utrzeć na talerzu z odrobiną zupy, wlać do garnka, zamieszać i nie zagotowywać, bo się zetną.
23. Kapuśniak. 2 f. kości obmyć, (najlepiej użyć