Strona:PL Dzieła Ignacego Krasickiego T. 6.djvu/458

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

III.W tejże Bibliotece znajduje się Zbiór potrzebniejszych wiadomości znacznie rozszerzony.
IV.Tamże jest Eneida Wirgiliusza przekładania Jędrzeja Kochanowskiego, oprawna w trzy tomy z białym papierem po każdej karcie. Miał ten egzemplarz służyć do robienia poprawek w przekładzie; ale niewiele się ich tu znajduje. Kto jednak chce studyować nasze tłómaczenia Eneidy, powinienby i do tych poprawek zajrzeć.
V.Tamże siedem woluminów in folio oprawnych, zawierających rękopismy przygotowane do druku. O nich mówiliśmy na początku.
VI.„Organy“ w bibliotece Ord. Krasińskich. Zob. tom IV, str. 406.

B.Druki z wyraźną datą.
1764.

— Dyaryusz Sejmu Coronationis in folio, str. nlb. Warszawa 1764. (Tu znajduje się kazanie Krasickiego miane 25 listopada tegoż roku podczas koronacyi króla Stanisława Augusta; obejmuje 2 karty niecałe.)

1765— ?

— Ozdoba y obrona Ukraińskich kraiów Przecudowna w Berdyczowskim obrazie Marya Watykańskiemi Koronami od Benedykta XIV Papieża własnym jego Kosztem sporządzonemi, przez JO. Xiążęcia JM. Kaietana Ignacego Sołtyka, na ten czas Kiiowskiego Biskupa w roku 1756 dnia 16 Miesiąca Lipca ukoronowana przy protekcyi JWW. Tyszkiewiczów y Białozorów światu polskiemu pokazana, to iest Opisanie teyże Koronacyi na dwie części rozdzielone przez X. Grzegorza od Ducha ś. (Trześniewskiego), Karmelitów bosych Prowincyi Polskiey Definitora w Konwencie Lubelskim ś. Teologii professora R. P. 1765 w Berdyczowie w Druk. Karmelu Fortecy N. Panny Maryi. Za przywileiem JKM, fol. Część I. Sygn. a—12 i A—Dddd 2. Część II. Sygn. A—Aaaaaa 2. (W części II znajduje się Kazanie X. Ignacego hrabi Krasickiego, natenczas Kanonika Kijowskiego, teraz proboszcza Przemyskiego.) Książka ta znajdowała się w Bibliotece publicznej przy uniwersytecie Warsz. jak o tem świadczy kartka katalogowa.
— Artykuły w Monitorze, czasopiśmie wydawanem w Warszawie przez ks. Franciszka Bohomolca. Niepodobna teraz zgadnąć, które mianowicie rozprawki wyszły z pod pióra Krasickiego, gdyż podpisów pod niemi nie ma, a jeżeli są, to zmyślone.